Britská banka se v USA z obvinění vyplatí miliardami | E15.cz

Britská banka se v USA z obvinění vyplatí miliardami

ČTK

Britská bankovní společnost Royal Bank of Scotland (RBS) zaplatí ve Spojených státech 125 milionů dolarů (2,7 miliardy korun) za urovnání obvinění ohledně praktik při prodeji cenných papírů dvěma velkým kalifornským penzijním fondům. Oznámila to kalifornská prokuratura.

Jde o další ze sporů této britské banky v USA kvůli prodeji cenných papírů zajištěných hypotékami z let 2004 až 2008. Kancelář generálního prokurátora vysvětlila, že tyto cenné papíry jsou zpravidla jištěny tisícovkami hypoték rozdílné kvality.

Kupující se přitom spoléhá na záruku, že rizika těchto hypoték jsou přísně monitorována. Z vyšetřování vyšlo najevo, že RBS svým klientům nepodávala pravdivé informace o kvalitě hypoték a dvěma penzijním fondům způsobila milionové ztráty.

Finanční byznys roste dvakrát rychleji než zbytek ekonomiky

RBS se v červenci dohodla v obdobném sporu s Federálním úřadem pro financování bydlení (FHFA), že zaplatí 5,5 miliardy dolarů. Očekává se, že podobnou dohodu o urovnání banka letos uzavře rovněž s americkým ministerstvem spravedlnosti.

RBS patří mezi řadu finančních institucí, které americké úřady začaly vyšetřovat kvůli praktikám při prodeji hypotečních cenných papírů před finanční krizí. Německá bankovní jednička Deutsche Bank se koncem loňského roku s americkým ministerstvem spravedlnosti například dohodla, že za urovnání obvinění kolem prodeje hypotečních cenných papírů zaplatí 7,2 miliardy dolarů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!