Budapešť a EBRD převezmou třicet procent maďarské Erste Bank | E15.cz

Budapešť a EBRD převezmou třicet procent maďarské Erste Bank

Budapešť a EBRD převezmou třicet procent maďarské Erste Bank
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Erste Group

ČTK

Maďarská vláda podepsala s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD) dohodu o koupi celkem 30 procent maďarské divize rakouské bankovní skupiny Erste Group Bank. Vláda si od přelomové dohody o investici do bankovního sektoru slibuje posílení úvěrové aktivity.

Vláda zaplatí rakouské skupině za svých 15 procent akcií Erste Bank Hungary 38,9 miliardy forintů (3,8 miliardy korun) a EBRD zaplatí za stejný podíl totožnou sumu, oznámil maďarský ministr hospodářství Mihály Varga. Viceprezident EBRD Philip Bennett na uvedl, že tato investice posílí kapitalizaci maďarské banky a že ještě před završením transakce rakouská Erste Group zvýší kapitál své maďarské pobočky.

Rada EBRD schválila transakcí počátkem května. Maďarská vláda a EBRD se na společné investici do banky dohodly už loni v únoru, dokončení transakce ale zbrzdila dohoda, v jejímž rámci koupila Erste od americké banky Citigroup její maďarskou retailovou divizi. Erste Bank Hungary je nyní podle výše aktiv šestou největší bankou na maďarském trhu, uvedla agentura Reuters.

Bankovní byznys ztratil důvěru, evropské akcie průměrně klesly o 28 procent

Erste v rámci dohody vládě slíbila, že v Maďarsku zahájí tříletý úvěrový program v objemu 550 milionů eur (asi 15 miliard korun). Ze strany EBRD bylo jednou z podmínek uskutečnění transakce postupné snižování sektorové bankovní daně, kterou zavedla vláda Viktora Orbána v roce 2010.

Maďarsko převezme podíl v Erste prostřednictvím státní společnosti Corvinus. Ta už loni koupila od americké GE Capital celou Budapest Bank za 700 milionů dolarů (16,7 miliardy korun).

Rakouská Erste Group patří k předním finančním institucím působícím ve východní části Evropské unie. Společnost působí v sedmi zemích včetně České republiky, kde ovládá Českou spořitelnu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!