Češi přestali splácet půjčky za 351 miliard korun. Nejčastěji odložili hypotéku | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Češi přestali splácet půjčky za 351 miliard korun. Nejčastěji odložili hypotéku

Vladan Gallistl

Vladan Gallistl

Tuzemské banky schválily necelých tři sta tisíc žádostí o odklad splátek. Dlužníci je tak neplatí u úvěrů v celkové výši přes 351 miliard korun. Z toho 208 miliard představují půjčky pro domácnosti a zbytek připadá na korporátní sektor.

O odklad splátek nejvíce žádaly firmy podnikající v oblasti nemovitostí (23,6 miliardy úvěrů), zpracovatelském průmyslu (15,2 miliardy) a v prodeji a opravách motorových vozidel (6,2 miliardy korun).

Největší podíl ze zmíněných 351 miliard ale představují půjčky pro domácnosti. Ty požádaly o zastavení splátek jen u úvěrů na bydlení v celkové výši 152 miliard korun. Z toho 93,7 miliard představují půjčky, které se zmrazily v rámci moratoria nařízeného vládou. Zbylých 58,3 miliardy představují hypotéky či půjčky ze stavebního spoření, které banky zmrazily dobrovolně. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka.

Experti se shodují, že u úvěrů na bydlení jde o velké číslo. „Blíží se to roční produkci hypoték,“ uvádí David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance, která je zprostředkovatelem hypoték.

Zahraniční matky bank vydělávají na vkladech u ČNB

Banky přitom loni poskytly hypotéky v hodnotě přes 180 miliard korun. Vzhledem k průměrné výši hypotéky v uplynulých letech se počet lidí, kteří požádali o pozastavení splátek, bude pohybovat okolo sto tisíc.

„Potenciálně jsou to ohrožené úvěry,“ uvádí ekonom ING Banky Jakub Seidler s tím, že bude záležet na tom, jak velká část lidí začne opět splácet po skončení moratoria. Podle Eima ale většina lidí požádala o odklad pouze pro jistotu, protože dál měli příjem.

Další velkou položkou, kde domácnosti žádaly o odklad, jsou spotřebitelské úvěry. Zmraženo je tak splácení téměř 48 miliard těchto půjček. Moratorium na splácení úvěrů schválila počátkem dubna sněmovna na návrh vlády.

Banky spustily tvrdou selekci klientů. Číšníci či hoteliéři mají smůlu

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!