Češi věří podílovým fondům, uložili do nich o patnáct miliard více | E15.cz

Češi věří podílovým fondům, uložili do nich o patnáct miliard více

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Majetek, který mají Češi uložen v podílových fondech, stoupl na konci třetího čtvrtletí o 15 miliard na 498,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom informovala Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Celkem 83 procent objemu majetku v těchto fondech drží fyzické osoby, 17 procent právnické osoby.

„Nárůst objemu majetku ve fondech je velmi dobrou zprávou. Na druhou stranu Češi stále drží více než pětinásobnou částku na spořicích účtech a terminovaných vkladech. Tedy o nějaké změně trendu v myšlení se zatím nemůžeme bavit,“ řekl ČTK analytik Broker Consulting Martin Novák. Češi podle něj stále spíše spoří i na dlouhodobé cíle, místo aby investovali.

Analytik Czech Fund Lukáš Kovanda upozornil, že jde o výrazně zpomalení přílivu nových peněz do fondů. Loni od ledna do září do nich přiteklo téměř 40 miliard korun. Ztráta dynamiky růstu objemu investovaných peněz podle něj souvisí se silnou kolísavostí finančních trhů celého světa, která je patrná od začátku letošního roku. Nepříznivě působí také růst úrokových sazeb zejména v USA, podotkl.

Nárůst majetku zaznamenaly zejména akciové fondy, smíšené, nemovitostní fondy a fondy peněžního trhu. Naopak pokles zaznamenaly dluhopisové a strukturované fondy.

Pokles hodnoty dluhopisových fondů jde na vrub především růstu výnosů, což tlačí ceny dluhopisů, respektive hodnotu fondů níže, uvedl analytik společnosti Partners Martin Mašát. Důvodem růstu výnosů není zvýšená nejistota jako u Itálie, ale především stoupající inflace a patero zvednutí základní sazby České národní banky. Růst akciových fondů je dán nejen přílivem nových peněz, ale také růstem akciových trhů v USA, které jsou cílovým trhem většiny investic.

Nejvíce peněz je ve smíšených fondech (196,5 miliardy korun) a akciových fondech (112,4 miliardy korun). Hodnota majetku v dluhopisových fondech činila 101,7 miliardy korun.

Hodnota majetku v zahraničních fondech stoupla na 203,3 miliardy korun, domácí fondy zaznamenaly nárůst na 295,2 miliardy korun.

Mezi pětici největších zprostředkovatelů podílových fondů v Česku patří skupina České spořitelny s majetkem klientů 135,4 miliardy Kč, skupina ČSOB se 113,2 miliardy korun, skupina Komerční banky s 59,7 miliardy korun, skupina Conseq se 38,8 miliardy korun a skupina Amundi se 27,6 miliardy korun.

Majetek v podílových fondech v ČR:

Typ fondu 30. září 2018 (v mld. Kč) 31. prosince 2017 (v mld. Kč)
peněžního trhu 7,6 2,6
strukturované 25,9 26,9
akciové 112,4 99,3
dluhopisové 101,7 118,8
smíšené 196,5 188,6
fondy fondů 26,6 24,4
nemovitostní 27,7 22,9
celkem 498,4 483,5

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.