Česká spořitelna zvýšila čistý zisk téměř o desetinu | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Česká spořitelna zvýšila čistý zisk téměř o desetinu

ČTK

Česká spořitelna za letošní první tři čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 9,5 procenta na 13 miliard korun. Provozní zisk stoupl o 11,8 procenta na 16,8 miliardy korun, provozní výnosy vzrostly o 8,3 procenta na 31,1 miliardy korun. Vyplývá to z konsolidovaných výsledků hospodaření, které spořitelna zveřejnila na svých internetových stránkách.

Největším přispěvatelem k nárůstu provozního zisku byl čistý úrokový výnos v souvislosti s rostoucími úvěrovými obchody, uvedla spořitelna. Růst zisku podpořilo podle banky také zvýšení úrokových sazeb České národní banky, čistý výnos z poplatků a provizí a také čistý zisk z obchodních operací. "Dařilo se nám zlepšovat i naši efektivitu, což se promítlo do dalšího zlepšení poměru nákladů a výnosů," podotkl předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon.

Čistý úrokový výnos banka meziročně zvýšila o 10,2 procenta na 22,2 miliardy korun. Čistý výnos z poplatků a provizí za tři čtvrtletí letošního roku proti stejnému období loni vzrostl o 4,1 procenta na 6,6 miliardy korun. Čistý zisk z obchodních operací v meziročním porovnání stoupl o 22,3 procenta na dvě miliardy korun

Většina bankovních operací přejde na mobil, míní šéf digitálních služeb České spořitelny

Provozní náklady se sice meziročně zvýšily o 4,5 procenta na 14,3 miliardy korun, jejich poměr k provozním výnosům se ale zlepšil na 46 procent z loňských 47,7 procenta. Konsolidovaná bilanční suma 1,57 bilionu korun ke konci září byla proti závěru loňského roku vyšší o 10,3 procenta.

Hrubý objem úvěrů a pohledávek za klienty proti loňským prvním třem čtvrtletím stoupl o 1,7 procenta na 745,9 miliardy korun. Zvýšil se u firem i domácností. Vklady klientů vzrostly o 14,8 procenta a přesáhly bilion korun.

Stát a banky položily základy rozvojového fondu, má odstartovat v polovině příštího roku

Zvýšil se i počet aktivních platebních karet České spořitelny meziročně o téměř dvě procenta na 2,91 milionu kusů. Bankomatů a platbomatů za rok přibylo 63 a na konci září jich spořitelna měla 1791.

Česká spořitelna je největší bankou v Česku podle počtu klientů, kterých měla ke konci září 4,6 milionu. Vlastníkem České spořitelny je rakouská finanční skupina Erste Group Bank, která patří ke klíčovým hráčům na bankovním trhu střední a východní Evropy. Skupina Erste za první tři čtvrtletí vykázala čistý zisk 1,22 miliardy eur (31 miliard korun), což je zhruba stejně jako před rokem.

Šifra budějovického vikáře. Investice do kontroverzní Artesy je zahalena tajemstvím

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!