České banky krizovou pomoc nechtějí, peněz mají dost | E15.cz

České banky krizovou pomoc nechtějí, peněz mají dost

Banky se víc věnují loajalitním programům a hledají nové cesty
Banky se víc věnují loajalitním programům a hledají nové cesty
• 

Tereza Zavadilová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zatímco světové centrální banky opět posílily protikrizové akce a masivně půjčují evropským finančním domům peníze, česká realita je jiná. I tuzemské banky mohou od ČNB získávat půjčky, aby zvýšily hotovostní polštář, nicméně je vůbec nevyužívají. Vlastních peněz prý mají dost.

Centrální banka začala s mimořádnými operacemi na dodávání likvidity, kdy bankám půjčuje proti zástavě dluhopisů, v říjnu 2008. Pak snížila jejich frekvenci a ke konci tohoto roku měly skončit. V září ale ČNB podle mluvčího Tomáše Zimmermanna rozhodla o jejich neomezeném trvání. Navzdory tomu, že letos půjčky nevyužil žádný český finanční dům. Paradoxně banky hojně využívají opačný nástroj – peníze, kterých mají přebytek, u centrální banky ukládají.

„Dodávací operace ČNB jsme využili v prosinci 2008 – bylo to pouze v jednotkách miliard korun,“ říká mluvčí České spořitelny Jan Holinka. V minulosti půjčky zkusila ještě Komerční banka a ČSOB. „Nástroj jsme několikrát použili spíše z testovacích důvodů. V posledním roce ovšem ne. Objem byl maximálně pět miliard korun,“ uvedla mluvčí ČSOB Pavla Hávová. Komerční banka podle mluvčí Moniky Klucové půjčky také nepotřebuje, neboť má dost volných peněz. „Pouze jsme tento nástroj po jeho spuštění technicky otestovali,“ shoduje se Klucová s dalšími zástupci bank.

Podle ČNB má český bankovní sektor jako jeden z mála v unii dlouhodobý přebytek likvidity. „Přebytek celkových vkladů nad úvěry dává bankám dostatečnou rezervu hotovosti a zabezpečuje, že bankovní systém není závislý na financování ze zahraničí,“ říká Zimmerman. Vklady v tuzemsku převyšují úvěry o třetinu.

Jak ČNB, tak banky se ale shodují, že ačkoli tuzemské ústavy půjčky nepotřebují, mají smysl. „Byť dvoutýdenní dodávací repo operace nejsou bankami aktivně využívány, plní samotná existence tohoto nástroje významnou stabilizační roli a bankám usnadňuje řízení likvidity v případě neočekávaného vývoje,“ uvedl Zimmermann. „Určitě vnímáme pozitivně, že ČNB tuto možnost nabízí, brání to vzniku případné paniky na trhu,“ souhlasí mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

I přes dobrou kondici potvrzenou nedávnými zátěžovými testy české banky koncem minulého týdne dostaly od Moody’s zhoršený ratingový výhled. Důvodem je podle agentury útlum v Evropě a ohrožení českých bank kvůli tomu, že mají vlastníky z eurozóny postižené dluhovou krizí.

„Trochu zarážející je, že současně s českými bankami nebyl výhled či rating zhoršen řadě evropských bank. Podíváme-li se na rozdíl výnosů francouzských a německých dluhopisů na straně jedné a poté na rozdíl výnosů českých a německých dluhopisů na straně druhé, zjistíme, že s Francií je to dosti nakloněné. Jak to, že se jí rating nezhoršil? Neboli ratingy mnoha jiných evropských zemí a mnoha jiných evropských bank jsou v současnosti silně nadhodnocené,“ poznamenala Markéta Šichtařová z Nextfinance.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah