Českomoravská stavební spořitelna zvýšila zisk, stoupl i počet nových stavebních spoření | E15.cz

Českomoravská stavební spořitelna zvýšila zisk, stoupl i počet nových stavebních spoření

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS)
Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS)
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zvýšila v prvním pololetí meziročně čistý zisk o pět procent na 535 milionů korun. Spořitelna uzavřela více smluv, dařilo se i úvěrům. Rostly také příjmy z poplatků.

„V prvním pololetí jsme byli velmi úspěšní v uzavírání smluv i poskytování úvěrů,“ uvedl předseda představenstva ČMSS Tomáš Kořínek. Pozitivní je podle něj i výhled na zbytek roku, za celý rok počítá se zhruba dvacetiprocentním růstem počtu nových smluv a dvouciferným růstem objemu úvěrů.

Zájem o úvěry se v prvním pololetí zvýšil o 12 procent, ČMSS poskytla 14 292 úvěrů v objemu 13,8 miliardy korun. ČMSS uzavřela v prvním pololetí 96 266 smluv o stavebním spoření. Ve srovnání s předchozím rokem to je nárůst o 43 procent.

Nárůst nových obchodů napomáhá růstu příjmů z poplatků, které se meziročně zvýšily o pět procent na 315 milionů korun. Naopak přetrvává negativní vliv nízkých úrokových sazeb v české ekonomice. Úrokové příjmy spořitelny proto v prvním pololetí klesly o 14 procent na 979 milionů korun.

Provozní náklady ČMSS meziročně klesly o osm procent na 667 milionů korun. „V prvním pololetí jsme nemuseli tvořit žádné nové opravné položky, naopak jsme mohli část dřívějších rezerv rozpustit,“ uvedl Kořínek. Celková aktiva ČMSS ke konci června dosáhla 147,1 miliardy korun. Objem poskytnutých úvěrů činil 113,4 miliardy korun a objem vkladů 135,9 miliardy korun.

Českomoravská stavební spořitelna vznikla v roce 1993, nyní má zhruba 1,3 milionu klientů. Akcionáři ČMSS jsou ČSOB (55 procent) a Bausparkasse Schwäbisch Hall AG (45 procent).

Celkem stavební spořitelny poskytly v pololetí úvěry za 36,6 miliardy korun, meziročně o pětinu více. Zároveň uzavřely 234 tisíc nových smluv. Jejich počet tak meziročně stoupl zhruba o 23 procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah