Bankám loni stoupl zisk o 23 miliard | e15.cz

Českým bankám loni stoupl zisk o 23 miliard, výrazně klesly náklady na riziko

Pobočka České spořitelny na Václavském náměstí
Pobočka České spořitelny na Václavském náměstí
• 
ZDROJ: E15 Michaela Szkanderová

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

České banky a spořitelny v roce 2021 vydělaly meziročně o 23,1 miliardy korun více, čistý zisk se vyšplhal na 70,6 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma bank ke konci roku činila 8,524 bilionu korun, což je meziroční nárůst o 556 miliard korun. Bankám podle expertů pomohly k lepším výsledkům hlavně nižší náklady na rizika.

Zisk z finanční a provozní činnosti bankám vzrostl meziročně o 3,9 miliardy na 184,3 miliardy korun. Úrokové výnosy se jim snížily o 1,4 miliardy na 184,7 miliardy korun, naopak výnosy z poplatků a provizí jim vzrostly o 5,5 miliardy na 48,4 miliardy korun.

„Hlavním faktorem, který stál za růstem zisků, je citelný pokles nákladů rizika. K dobrým výsledkům přispěla i robustní produkce nových úvěrů, dařilo se zejména hypotékám. Finanční domy většinou dodržovaly přísnou nákladovou disciplínu, a proto se ani v inflačním prostředí příliš nezvyšovaly jejich provozní náklady,“ řekl analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

České spořitelně loni stoupl neauditovaný konsolidovaný čistý zisk meziročně o 41,7 procenta na 14,2 miliardy korun. Komerční bance o 56 procent na 12,7 miliardy korun a ČSOB o 90 procent na 16,2 miliardy korun. Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala ve stejném období čistý zisk 6,6 miliardy korun, což byl meziroční nárůst o 39,1 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah