ČNB sázela na silnou korunu. Špatný odhad ji nutí zvyšovat sazby

Expozice k bankovnictví v ČNB

Expozice k bankovnictví v ČNB Zdroj: Michael Tomeš / E15

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok
ČNB ilustrační
3
Fotogalerie

Česká měna neposiluje takovým tempem, jak Česká národní banka (ČNB) očekávala. Ke konci minulého roku předpokládala prognóza centrální banky, že průměrný kurz koruny bude v letošním roce 24,70 koruny za jedno euro, čemuž po čtyřech měsících ani samotná ČNB nevěří. Nyní totiž počítá s průměrným kurzem 25,30 koruny za jedno euro.

Právě silná koruna měla tlumit inflační tlaky, což se však neděje. V příštích měsících naopak slabší koruna může zvyšovat ceny zboží a služeb. „Proinflačním rizikem bude patrně nadále kurz koruny, který nebude posilovat dle očekávání centrální banky,“ dodává Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank pro Českou republiku.

Vývoj koruny proto podle ekonomů ovlivnil čtvrteční rozhodnutí ČNB zvýšit klíčovou sazbu z 1,75 na rovná dvě procenta. Sazby se tak dostaly na nejvyšší úroveň od února 2009.

K pomaleji posilující koruně se ovšem přidaly i svižně rostoucí ceny v obchodech. V březnu totiž meziročně vyskočily dokonce o tři procenta. „Inflace rostla nejrychleji od roku 2012,“ zdůrazňuje hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda s tím, že se cenový růst dostal na horní hranici inflačního cíle ČNB.

Od klíčové sazby centrální banky se odvíjí úročení úvěrů a vkladů v ekonomice. Bankovní domy se však zatím ke zdražování hypoték nechystají. „V tuto chvíli změnu úroků u hypoték naplánovanou nemáme. Sledujeme jak úrokovou sazbu stanovovanou ČNB, tak i cenovou nabídku konkurence,“ uvádí mluvčí Air Bank Jana Karasová. Podobně se vyjádřila rovněž Česká spořitelna, která patří k lídrům hypotečního trhu. Změnu sazeb neplánuje ani Komerční banka.

Banka Creditas pak ve čtvrtek oznámila, že od 6. května zvyšuje roční sazbu na spořicím účtu z 1,1 na 1,3 procenta. „Chceme být trvale mezi nejlepšími nabídkami na trhu a s tím souvisí průběžné zvyšování sazeb na spořicích produktech,“ říká Věra Pavlišová, ředitelka Úseku retailu Banky Creditas.