ČNB ve čtvrtek zvýší úrokové sazby, shodují se analytici | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

ČNB ve čtvrtek zvýší úrokové sazby, shodují se analytici

ČTK

Bankovní rada ČNB na čtvrtečním zasedání zvýší úrokové sazby. Shodují se na tom analytici. Nejpravděpodobnější je podle nich zvýšení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu, nevylučují ale růst i o půl procentního bodu. Rychlejší růst sazeb v posledních dnech naznačilo několik členů bankovní rady.

Úrokové sazby bankovní rada zvýšila na počátku srpna, poprvé od února 2008. Základní sazba tehdy stoupla o 0,2 procentního bodu na 0,25 procenta. V září rada nechala sazby beze změny.

"Zvýšení úrokových sazeb na nadcházejícím listopadovém zasedání bankovní rady ČNB je v podstatě hotovou záležitostí. Otazník se tak vznáší nad tím, zda centrální bankéři zvýší sazby jen o 0,25 procentního bodu, nebo rovnou o 0,5 procentního bodu," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. "Centrální banka zvýší hlavní úrokové sazby v listopadu téměř s jistotou a další trajektorie jejich vývoje bude oproti dřívějším předpokladům strmější," doplnila hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Martin Burda: Kde chybí licence ČNB, hrozí rizika

Podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera zvýší rada základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu. "Část měnového zpřísnění bylo totiž zapříčiněno již silnějším kurzem koruny," uvedl. Koruna v posledních dnech posílila až pod 25,60 korun za euro.

"Stejně jako drtivá většina trhu očekáváme zvýšení repo sazby o 0,25 procentního bodu. Nicméně vidíme i velké riziko, že sazby půjdou nahoru o 0,5 procentního bodu. Náš hlavní scénář však předpokládá pozvolné zvyšování sazeb o 0,25 procentního bodu v každém čtvrtletí od teď do konce příštího roku," uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Upozornil, že zvýšení základní sazby o půl procentního bodu v posledních dnech naznačili tři členové bankovní rady - Vojtěch Benda, Marek Mora a Tomáš Nidetzký.

Koruna už je silnější než před intervencemi ČNB

Podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy nelze vyloučit růst základní sazby o 0,5 procentního bodu ještě letos. "Každopádně na listopadovém měnověpolitickém zasedání očekáváme v základním scénáři růst sazeb o 0,25 procentního bodu," uvedl.

ČNB ve čtvrtek rovněž zveřejní novou makroekonomickou prognózu. Ekonomové očekávají, že ČNB zlepší odhad růstu ekonomiky i inflace. V aktuální srpnové prognóze ČNB očekává růst ekonomiky letos o 3,6 procenta a příští rok o 3,2 procenta.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!