ČSÚ: Česká ekonomika si polepšila, meziročně stoupla o 2,8 procenta

Výroba v Tatra Kopřivnice

Výroba v Tatra Kopřivnice Zdroj: auto.cz/Ondřej Mára

Český statistický úřad
Český statistický úřad
Výroba lyží Lusti v Žacléři v Krkonošíších
Výroba lyží Lusti v Žacléři v Krkonošíších
Výroba hodinek Bohematic
6
Fotogalerie

Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí meziročně stoupla o 2,8 procenta. Proti předchozímu čtvrtletí se hrubý domácí produkt zvýšil o 1,4 procenta. Vyplynulo to z prvního odhadu Českého statistického úřadu. K růstu HDP přispěla výhradně domácí poptávka.

Podle ředitele odboru národních účtů ČSÚ Vladimíra Kermieta pokračovalo ve 3. čtvrtletí zotavení české ekonomiky po koronavirové pandemii. „Nejvíce si polepšila odvětví obchodu a služeb,“ uvedl. Upozornil ale, že mírný pokles zaznamenal zpracovatelský průmysl, kde se projevil nedostatek komponentů. „Velká část nedokončené produkce skončila v zásobách, což se naplno promítlo do negativního salda zahraničního obchodu,“ dodal Kermiet.

Statistici u prvního odhadu neuvádí podrobnosti vývoje ekonomiky. Sdělili ale, že k růstu přispěly zejména výdaje na konečnou spotřebu domácností a tvorba hrubého kapitálu. Rostly rovněž výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí. „Naopak pokles nastal ve vývozu zboží. Celkový útlum zahraniční poptávky tak výrazně negativně ovlivnil růst HDP,“ uvedl ČSÚ.

Ceny nemovitostí v posledních letech vystřelily raketovým tempem. Nejvíce vzrostly ceny bytů v Praze.

Video placeholde
• Mall.tv

Analytici očekávali mírně vyšší čísla. Podle jejich odhadů HDP ve třetím čtvrtletí stoupl o 2,8 až 3,4 procenta. Mezičtvrtletně měl vykázat růst lehce pod dvěma procenty.

Epidemie koronaviru začala českou ekonomiku ovlivňovat loni na jaře. První případy se v zemi objevily 1. března, stát poté začal zavádět omezení obchodu, služeb či pohybu lidí a ekonomika v loňském prvním čtvrtletí meziročně klesla. Nejhorší propad HDP byl patrný ve druhém čtvrtletí, a to o více než desetinu. Meziroční pokles následoval i v dalších čtvrtletích. K růstu se HDP vrátil až letos ve druhém čtvrtletí, kdy se ekonomika meziročně zvýšila o 8,1 procenta.