Bártova EMTC pozastavila splátky dluhopisů | E15.cz

Další dluhopisový průšvih na obzoru: EMTC svolává setkání vlastníků bondů

Sídlo EMTC - kancelářský komplex Palmovka Open Park
Sídlo EMTC - kancelářský komplex Palmovka Open Park
• 
ZDROJ: Palmovka Open Park

Vladan Gallistl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Skupina EMTC Tomáše Bárty se ocitla v problémech a rozhodla se pozastavit svůj dluhopisový program. Vyplývá to z pozvánky na setkání vlastníků dluhopisů společnosti EMTC-Czech či dluhopisů některé z jejích dceřiných společností. Informaci o setkání potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje.

Po krachu internetového prodejce Zoot, který připravil majitele dluhopisů a nezajištěné věřitele o více než půl miliardy korun, tak hrozí tuzemskému dluhopisovému trhu další velká rána. 

EMTC stojí za projekty pracovního portálu Airjobs.cz nebo vzdělávací aplikace Lipa Learning. „Důvodem svolání uvedeného setkání je současná situace naší společnosti vyvolaná opakovanými dlouhotrvajícími útoky třetích osob, kdy na základě doporučení právních poradců naší společnosti jsme byli nuceni pozastavit náš dluhopisový program, neboť nám bylo právními poradci zakázáno jak emitovat nové dluhopisy, tak vyplácet jistiny dluhopisů a jejich úroky,“ uvádí se v pozvánce, kterou má redakce E15 k dispozici.

„Nad rámec informací, které jsou veřejně dostupné, nám bylo ze strany právních zástupců doporučeno zabránit tomu, aby se informace dostávaly k našim klientům prostřednictvím médií, když naším zájmem je poskytnout tyto informace klientům přímo a nikoliv zprostředkovaně přes média,“ reagoval na otázky E15 Tomáš Bárta a dodal:  „Z uvedeného důvodu do 2. 9. 2019 žádné informace poskytovat nebudeme.“ Právě v tento den se má konat setkání s vlastníky dluhopisů.

Věřitelé se tak nyní ke svým penězům evidentně nedostanou. Vzhledem k tomu, že skupině EMTC se dlouhodobě nedaří, jsou v ohrožení velké peníze. „Bude to průšvih jako mraky, větší než Zoot,“ upozorňuje finančník obeznámený se situací v EMTC, který si nepřál být jmenován. Bárta podle něj navíc rozpustil celé obchodní oddělení, které dluhopisy prodávalo. „Šetří brutálně náklady,“ dodává. 

O velkých potížích Bártovy skupiny svědčí ostatně i poslední výroční zpráva společnosti za rok 2017, o níž již dříve informoval deník E15. Podle auditora byly identifikovány významné skutečnosti, které „by mohly ohrozit předpoklad nepřetržitého trvání skupiny.“ Neboli celé skupině hrozí existenční potíže.

Podle výroční zprávy závazky skupiny ke konci roku 2017 dosahovaly 650 milionů korun. Auditor zároveň ve zprávě upozornil na to, že firma při řešení záporného vlastního kapitálu a blížící se splatnosti dluhopisů skupiny v objemu zhruba 550 milionů korun spoléhá na úspěch jediného projektu.

V uplynulých letech bylo navíc hospodaření skupiny ve ztrátách. V roce 2017 dosáhla ztráta výše 9,8 milionu korun, když o rok dříve byla 184,7 milionu korun. O zvrat v hospodaření ale podle auditora nejde. „Za rok 2017 byla konsolidovaná ztráta skupiny nižší, než obvykle jen díky výnosu z pohledávky z titulu odškodnění, o kterou společnost vede soudní spor,“ konstatuje auditor.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah