Deutsche Bank vyklízí pole v Číně, potřebuje peníze na pokutu | E15.cz

Deutsche Bank vyklízí pole v Číně, potřebuje peníze na pokutu

ČTK, paj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Německý finanční ústav Deutsche Bank prodal svůj dvacetiprocentní podíl v čínské Hua Xia Bank. Za 23,2 miliardy jüanů (85,9 miliardy korun) ho získala společnost PICC Property and Casualty. Největší banka v Německu pokračuje ve vnitřních změnách, které jí mají uvolnit kapitál pro vykrytí obrovské pokuty, jež jí hrozí ve Spojených státech.

Prodej podílu v čínské bance Deutsche Bank oznámila už loni, čekalo se ale na schválení antimonopolních úřadů. Cena zahrnuje dividendy, které německý finanční ústav obdržel v letošním roce.

Cena za prodej podílu v čínské bance je na spodní hranici odhadovaných 23 miliard až 25,7 miliardy jüanů, se kterými Deutsche Bank po oznámení o prodeji počítala. Mluvčí německého finančního ústavu transakci i částku potvrdila, společnost PICC v oznámení pro akciovou burzu v Hongkongu uvedla, že zaplatila 22,44 miliardy jüanů (3,26 miliardy dolarů).

Největší německá banka koupila akcie v Hua Xia poprvé v roce 2006 a svůj podíl pak zvýšila dalšími akvizicemi v letech 2008 a 2011. Celkem za něj zaplatila 1,3 miliardy eur (35,1 miliardy korun). Hua Xia Bank oznámila, že v důsledku prodeje přerušuje veškerou spolupráci s Deutsche Bank.

Deutsche Bank prodejem následuje své konkurenty, kteří v posledních letech také prodali podíly v čínských finančních institucích. Jsou mezi nimi Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA), Goldman Sachs Group či Bank of America.

Důvodem jsou nová mezinárodní pravidla, kvůli kterým je vlastnictví minoritních podílů ve finančních ústavech nákladnější, ale i snížení ziskovosti bank a růst objemu špatných úvěrů.

Deutsche Bank v září uvedla, že se bude snažit zvrátit rozhodnutí amerických úřadů, podle něhož jí v USA hrozí pokuta až 14 miliard dolarů za prodejní praktiky na trhu hypotečních cenných papírů z minulého desetiletí.

Autor: ČTK, paj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah