Díky nové podpoře od investorů nabídneme spoření i úvěry, říká manažerka růstu fintech služby Revolut

Irina Scarlatová

Irina Scarlatová Zdroj: Revolut

Aplikace Revolut.
Platit je možné i kartou.
3
Fotogalerie

Služba z oblasti finančních technologií Revolut je rozšířená a populární i v Česku. Momentálně jí zde využívá 200 tisíc lidí. Jednou z novinek pro ně má být rozšíření aplikace o možnost investovat do komodit včetně zlata a stříbra. "Celkem máme přes 12 milionů klientů. Nedávno jsme vstoupili také do Singapuru, Austrálie a USA," říká v rozhovoru pro E15.cz ředitelka růstu společnosti Revolut pro střední Evropu Irina Scarlatová.

V čem je Revolut jiný oproti službám tradičních bank?

Vznikli jsme roku 2015 v Londýně jakožto technologický startup nabízející víceměnové služby. Dnes máme přes 12 milionů klientů v Evropě, Austrálii, Asii a Americe, včetně více než 200 tisíc klientů v Česku. Jiná je na nás naše vize, kultura a technologie. Díky technologii můžeme být globálním řešením. Jsme jednodušší, levní, bezpeční. 

Ve které zemi máte nejvíce uživatelů?

V některých zemích máme více než milion uživatelů. Jde o Velkou Británii, Rumunsko, Francii, Polsko a Irsko. Hodně si teď slibujeme od USA. 

Jaký dopad na vás bude mít brexit?

Okamžitý dopad nebude žádný, protože se Spojené království a Evropská unie dohodly na přechodném období pokračování stávající spolupráce minimálně na rok. Bez ohledu na podobu finálních obchodních vyjednávání s unií jsme ale už učinili patřičné kroky, aby uživatelé mohli používat své účty bez problémů dál i pak. Zatímco dřív jsme nabízeli služby založené na britské e-money licenci, nyní převedeme uživatele pod licenci evropskou. Dotčeni tedy nebudou ani britští klienti.

Musí klienti učinit kvůli brexitu nějaké akce, nějaké změny? 

Budeme klienty kontaktovat individuálně po emailu, pokud bude nějaká změna potřeba. Od loňského roku kontaktujeme ty, kteří se registrovali pomocí evropského řidičského průkazu a žádáme o potvrzení identity dalším dokumentem - cestovním pasem nebo občanským průkazem. Taky kontaktujeme klienty, kteří dostávají pravidelné transfery od zaměstnavatele či rodiny ze zahraničí, abychom jim oznámili nové bankovní údaje. Zajistíme dostatek času pro přechodné období, kdy bude fungovat jak starý, tak i nový IBAN. 

Nedávno jste spustili službu Junior. K čemu je dobrá?

Revolut Junior je aplikace na správu financí pro děti ve věku sedm až 17 let. Rozhovory o penězích by měly začínat doma. Naše služba chce rodičům pomoci děti vzdělávat. Produkt má tři složky - sekce v aplikaci rodičů na vytvoření, dobití a monitorování dětského účtu. Dále aplikaci pro potomky, kde si mohou zkontrolovat stav, a také kartu, s níž může dítě platit jak online, tak offline. Budoucí funkce zahrnou možnost nastavit pravidelné kapesné, finanční úkoly a cíle, možnosti spoření, reporty, limity a také finančního průvodce za účelem rozvíjení finančních dovedností dětí. 

Jaké další nové služby chystáte do budoucna?

Získali jsme 500 milionů dolarů od globálních investorů, včetně fondů jako Ribbit Capital a TCV, kteří v minulosti podpořili expanzi firem jako Facebook, AirBnB, Netflix či Spotify, a ty nám umožní zkoušet rozvíjet nové věci. Tyto peníze budou použity na podporu bankovních operací, spuštění služeb jako jsou spořicí účty a úvěrové produkty. Také pracujeme na vývoji současných investičních nástrojů - chceme nabídnout nové komodity včetně drahých kovů jako zlato a stříbro. Taky chceme věrným klientům nabídnout různé odměny.

Koho považujete za konkurenci?

Jak další fintechové firmy, tak i tradiční banky. Ty jsou ovšem nepřímým konkurentem, což se vyvine v konkurenci přímou, jakmile rozvineme naši bankovní licenci a rozšíříme portfolio. 

Měly by se banky fintechových firem bát, nebo s nimi chtít spolupracovat?

Revolut s bankami v mnohých oblastech spolupracuje. Peníze našich klientů jsou uloženy na účtech bank jako Lloyds nebo Barclays, v Británii nabízíme spořicí účty u Paragon Bank, ve Spojených státech nabízíme produkty ve spolupráci s Metropolitan Commercial Bank. Také nabízíme lokální čísla IBAN za podpory lokálních bank a v neposlední řadě s bankami kooperujeme v oblasti kyberbezpečnosti. Banky se nemusí bát s fintechovými firmami spolupracovat, to v žádném případě.