ECB ruší limit pro nákup dluhopisů, může tisknout víc peněz | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

ECB ruší limit pro nákup dluhopisů, může tisknout víc peněz

ČTK

Evropská centrální banka oznámila, že zrušila limit pro nákup dluhopisů z jednotlivých zemí eurozóny, čímž si připravila cestu k potenciálně neomezenému tištění peněz na boj s koronavirem. Nově už nebude uplatňovat limit 750 miliard eur, tedy asi 20,6 bilionu korun, který si pro nákupy dluhopisů kvůli pandemii způsobené koronavirem sama stanovila.

Nový postoj k nákupům dluhopisů znamená, že ECB by mohla držet i více než třetinu celkového dluhu kterékoliv země eurozóny. To je úroveň, které se blíží v případě Německa a některých menších zemí.

V boji s krizí by se tedy ECB mohla přesněji zaměřit na pomoc těm zemím, kde je to urgentní, a pomoc poskytovat po libovolně dlouhou dobu, což podle dosavadních pravidel nemohla.

Centrální banku ale tato změna vystavuje právním sporům a obviněním, že financuje vlády, upozornila agentura Reuters. ECB má přímé financování vlád zakázáno.

Dluhopisová smršť. Jejich příliv na trh se státu prodraží

„Stručně řečeno toto rozhodnutí prakticky odstraňuje veškerá omezení na nákup aktiv, a zvyšuje důvěryhodnost ECB a jejího odhodlání,“ poznamenal však k postoji centrální banky analytik Frederik Ducrozet ze společnosti Pictet Wealth Management.

Epidemie způsobená novým koronavirem se začala koncem loňského roku šířit z Číny a postupně se její ohnisko přesunulo do Evropy, kde je nejvíce zasaženou zemí Itálie. Značné potíže se zvládáním onemocnění, které mezitím přerostlo v pandemii, má i Španělsko.

Ekonomové očekávají, že v letošním roce spadne evropská ekonomika do recese, jejíž hloubka závisí na tom, jak dlouho potrvají omezující opatření.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!