Erste Group zvýšila zisk o více než třetinu, dařilo se i České spořitelně

Erste Bank

Erste Bank Zdroj: Reuters

Česká spořitelna
Ilustrační foto
3
Fotogalerie

Rakouská bankovní skupina Erste Group, která vlastní Českou spořitelnu, loni zvýšila čistý zisk o 36 procent na rekordních 1,79 miliardy eur (zhruba 46 miliard korun). Vyplývá to z předběžných výsledků, které firma zveřejnila. Vedení banky rovněž potvrdilo, že na valné hromadě akcionářů navrhne zvýšení dividendy na 1,4 eura na akcii z 1,2 eura na akcii v předchozím roce. Dceřiné České spořitelně vzrostl čistý zisk o 5,1 procenta na 15,4 miliardy korun.

Provozní zisk ČS se i díky úrokovým výnosům zvýšil o 9,3 procenta na 20,8 miliardy korun. Čistý úrokový výnos za loňský rok dosáhl 27,8 miliardy korun, což je o 9,7 procenta více než o rok dříve. „Na růst čistého úrokového výnosu jako nejdůležitější složky provozních výnosů mají největší vliv rostoucí úvěrové obchody a zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou,“ uvedla Česká spořitelna.

Přes zvýšení úrokových sazeb čistá úroková marže vztažená k úročeným aktivům klesla z 2,58 procenta na 2,17 procenta. Důvodem je vysoký objem nízkoúročených obchodů s ČNB a pokračující tlak na tržní úrokové marže.

Čisté výnosy z poplatků a provizí klesly meziročně o tři procenta na 8,5 miliardy korun. Nižší byly zejména příjmy z platebních služeb, což je důsledek rostoucího podílu poplatkově zvýhodněných programů u běžných účtů. Spořitelna ale navyšovala příjmy z poplatků z investičních služeb, správy finančního majetku, z prodeje pojišťovacích produktů a poskytování úvěrů.

Čistý zisk z obchodních operací se meziročně snížil o 21,4 procenta na 2,2 miliardy korun. „Tento výsledek byl ovlivněn nižšími výnosy z cizoměnových transakcí, z derivátů a mimořádnou poptávkou po zajišťovacích obchodech v 1. čtvrtletí 2017 v souvislosti s ukončováním devizových intervencí ČNB,“ uvedla banka.

Objem úvěrů loni vzrostl o 8,5 procenta na 706,8 miliardy korun. Zvýšil se u hypoték, spotřebitelských i firemních úvěrů. „Celkový objem privátních hypoték meziročně vzrostl o více než 11 procenta, stejným tempem rostly i úvěry velkým korporátním klientům,“ uvedl předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon. Závazky ke klientům vzrostly o 8,1 procenta na 954,4 miliardy korun.

Výsledky spořitelny odráží trendy na finančním a bankovním trhu, tedy stabilizaci provozních a administrativních nákladů, mírný pokles výnosů z poplatků a zásadní nárůst objemů úvěrů, řekl analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. „Pozitivně se pro banky projevuje několikanásobné zvýšení základní úrokové sazby ČNB v minulém roce. Banky si tak mohou poupravit své úvěrové produkty a je nasnadě, že zatímco hypotéka nebo spotřební úvěr se hned pro klienta prodraží, tak střadatelům banky na úrocích tolik nepřidají,“ doplnil analytik solečnosti Starteepo Dušan Jilčík.

„Výsledky dopadly v souladu s očekáváním,“ řekl analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Čisté úrokové výnosy banky táhl nahoru hlavně nárůst objemu úvěrového portfolia, které se meziročně zvětšilo o 7,4 procenta. Za zmínku podle Pfeilera stojí, že se finančnímu domu daří držet náklady na uzdě, a to navzdory sílícím mzdovým tlakům ve středoevropském regionu.

Vlastník České spořitelny bankovní skupina Erste Group loni zvýšila čistý zisk o 36 procent na rekordních 1,79 miliardy eur (45,9 miliardy korun).

Akcie Erste Group Bank na pražské burze vykazovaly růst asi o 0,6 procenta na 812 korun. V ročním srovnání ale výrazně ztrácejí, před rokem se prodávaly zhruba za 1050 korun za kus.

Spořitelna je největší banka v Česku podle počtu klientů, kterých má přes 4,7 milionu. Rakouská finanční skupina Erste Group Bank je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy.