Euro vůči dolaru sestoupilo nejníže za 20 let. Poškodil ho drahý plyn

Euro se na devizovém trhu propadlo vůči dolaru na nejnižší hodnotu od prosince 2002.

Euro se na devizovém trhu propadlo vůči dolaru na nejnižší hodnotu od prosince 2002. Zdroj: Pixels

Euro se na devizovém trhu propadlo vůči dolaru na nejnižší hodnotu od prosince 2002. Podle analytiků k tomu přispívají obavy z recese a také energetická krize v eurozóně. Dolar naopak těží z razantního zpřísňování měnové politiky ve Spojených státech. Euro před polednem ztrácelo téměř 1,2 procenta a obchodovalo se za 1,0301 dolaru.

Analytik společnosti MUFG Derek Halpenny uvedl, že po dalším výrazném růstu cen zemního plynu v Evropě a Británii se zvyšuje riziko, že Evropa sklouzne do recese. Náladu také zhoršují obavy z toho, jak bude reagovat Evropská centrální banka (ECB). Šéf německé centrální banky Joachim Nagel se totiž snaží ochránit vysoce zadluženou zemi před prudkým růstem úrokových sazeb, což ohrožuje plány ECB. Ta už dříve naznačila, že v červenci hodlá zvýšit sazby o 0,25 procentního bodu a v září o 0,5 procentního bodu.

"Pro euro bude nadále velmi obtížné dosáhnout významnějšího růstu, protože situace v energetice se zhoršuje a rizika ekonomického růstu se výrazně zvyšují," uvedl Halpenny.