Europoslanci připravují úpravu crowdfundingu, má ochránit drobné investory | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Europoslanci připravují úpravu crowdfundingu, má ochránit drobné investory

Europoslanci připravují úpravu crowdfundingu, má ochránit drobné investory
Vlajka Evropské unie
• 
ZDROJ: profimedia

mit

Myšlenka komunitního financování se těší stále větší oblibě, roste tak i množství peněz, které pomocí crowdfundingu lidé investují. Hospodářský a měnový výbor Evropského parlamentu s tímto odůvodněním odsouhlasil sérii regulací, jež mají investory ochránit.

Na stole měl výbor dokument tento týden, kde ho členové jednoznačně odsouhlasili. V další fázi dojde k projednávání v Evropské komisi a Radě. Návrhy zatím nijak nepracují s úpravou stávajících regulací na státní úrovni, ale snaží se nabízet možná řešení. Jedním z hlavních cílů je například posílení přeshraniční obchodní spolupráce, vyplývá z plného znění návrhu.

Ten se zaměřuje hlavně na poskytovatele crowdfundingových služeb, kteří by na základě regulace měli investory informovat o možných rizicích a poplatcích spojených s financováním projektů. Výbor rovněž navrhuje, že by každá crowdfundingová platforma měla poskytovat jasné informace o úspěšnosti předchozích projektů. Stejně tak by se měly crowdfundingové platformy snažit vyvarovat projektů, které jednoznačně nezakotvují podmínky výnosů pro své investory.

Babiš se v Bruselu setkal s Billem Gatesem, zakladatele Microsoftu pozval do Prahy

Návrh regulace rovněž zdůrazňuje, že crowdfundingové platformy mají sloužit pouze jako prostředníci, samy investovat do nabízených projektů by tedy měly pouze omezeně. Registrací a dohledem by se pak měl zabývat především Evropský orgán pro cenné papíry a trhy, návrh ale pracuje také s ustanovením národních autorit, které by na fungování crowdfundingových platforem dohlížely.

Návrh totiž zdůrazňuje, že crowdfundingové investice se liší od běžných spořicích produktů, počítá také s možností zavedení testu, který by prověřil, že si investor uvědomuje případné riziko, do kterého vstupuje.

Autor: mit
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!