Eurozóna chce navýšit záchranný fond ESM na dva biliony eur | E15.cz

Eurozóna chce navýšit záchranný fond ESM na dva biliony eur

euro, ilustrační foto
euro, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Eurozóna plánuje zvýšení kapacity záchranného fondu ESM na dva biliony eur (téměř 50 bilionů korun) ze současných 500 miliard eur (asi 12,5 bilionu korun). Informuje o tom dnes německý týdeník Der Spiegel. Více peněz má pokrýt případné potřeby Itálie a Španělska, které se během krize v eurozóně dostaly do velkých problémů.

Podle německého týdeníku by měl fond nově sloužit zejména k nákupu těch nejrizikovějších dluhopisů, které Španělsko či Itálie vydaly. Nákupu by se prostřednictvím fondu mohli účastnit i soukromí investoři, jejichž riziko by proti současnosti bylo nižší, protože by jej nenesli celé sami. Právě obavy investorů z prohlubování krize v eurozóně stojí za nárůstem nákladů na obsluhu státního dluhu u některých zemí platících eurem.

S plány na navýšení kapacity ESM prý souhlasí i jinak skeptičtí Němci. Konečnou dohodu eurozóny ovšem tentokrát blokují Finové. Ti se domnívají, že takový krok by znamenal obrovský zásah do smlouvy o vzniku záchranného fondu, který by si vyžádal souhlas národních parlamentů.

Španělsko je považováno na žhavého kandidáta na finanční pomoc eurozóny. Spekuluje se o tom, že Madrid začal již s Evropskou komisí připravovat záchranný plán. Ten by měl obsahovat i závazek hospodářských reforem, bez nichž Španělsko nemůže pomoc získat.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah