Evropské banky se po zátěžových testech staly cílem spekulantů | E15.cz

Evropské banky se po zátěžových testech staly cílem spekulantů

U zátěžových testů britských bank byly také obavy z dopadů brexitu, které se projevily na pádu akcií. Kromě britské Barclays tak mohli investoři nadprůměrně vydělat i na britské HSBC.
U zátěžových testů britských bank byly také obavy z dopadů brexitu, které se projevily na pádu akcií. Kromě britské Barclays tak mohli investoři nadprůměrně vydělat i na britské HSBC.
• 
ZDROJ: reuters

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Více než pět procent za pár dní mohli vydělat investoři, kteří se nezalekli zátěžových testů bank, ale věřili bankovním výsledkům.

Evropský bankovní sektor je necelé dva týdny od zátěžových testů ECB podstatně silnější. Alespoň na burzách, akcie největších finančních domů na starém kontinentu se totiž po prvotním šoku z verdiktu evropských centrálních bankéřů staly terčem nájezdu spekulantů a v průměru o pět procent podražily.

Sázky na nejslabší články frankfurtské soupisky přitom investorům vynesly během několika dnů i dvojnásobek, pololetní zisky těchto bank totiž udělaly na investory tváří v tvář kritické zprávě ECB nečekaně silný dojem.

„Čekání na výsledky stres testů bylo ovlivněno nejistotou, jací další kostlivci se objeví v bankovních skříních. Následný růst cen akcií odráží úlevu, že se neobjevili,“ říká hlavní ekonom UniCredit Pavel Sobíšek.

Přečtěte si:

Zatímco první dva dny se po zprávě ECB nesly ve znamení výprodejů bankovních akcií, situace se velmi rychle obrátila a během následujícího týdne rostly akcie evropských bank čtyřikrát rychleji než zbytek trhu.

Nejlukrativnějším burzovním byznysem se stala řada jmen z chvostu zátěžových testů. Zatímco tak ECB například bankovní jedničku Apeninského poloostrova UniCredit umístila poblíž samého dna své výsledkové listiny, silný pololetní zisk banky publikovaný jen o pár dní později udělal z titulu burzovní trhák.

Jen během uplynulého týdne se burzovní hodnota banky zvýšila takřka o půldruhé miliardy eur a investoři inkasovali desetiprocentní zisk. Obdobný příběh nabídla s 11 procenty i britská Barclays.

Vývoj bankovního indexu Stoxx 600 Autor: E15

Mezi dvanáctku bank s nejslabšími výsledky v zátěžových testech se zařadily mimo jiné francouzská Société Générale, německá Deutsche Bank nebo rakouská Erste Group. I jejich akcie jsou aktuálně výše než před zátěžovými testy. Ekonomové varují, že to hlavní evropský finanční sektor ale teprve čeká.

„Zátěžové testy nebyly až tak moc stresující, skutečným testem bude, jak se banky dohodnou s národními regulátory na potřebě zvýšit kapitál a případně se zbavit problémových úvěrů,“ připomíná expert Moody’s Analytics Tomáš Holinka.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah