Finsko se připravuje na možný rozpad eurozóny | E15.cz

Finsko se připravuje na možný rozpad eurozóny

Finsko se připravuje na možný rozpad eurozóny
Finsko
• 

ČTK

Finská vláda již má plán na život bez eura. Řekl to v rozhovoru pro britský list Daily Telegraph finský ministr zahraničí Erkki Tuomioja. Ministr pro evropské záležitosti Alexander Stubb však jeho slova odmítl a řekl, že nevyjadřují postoj vlády.

„Musíme se postavit tváří v tvář možnosti rozpadu eura,“ řekl Tuomioja. „Naši úředníci, stejně jako všichni ostatní, mají přichystán určitý pracovní plán pro každý případ,“ dodal.

FinskoFinskoAutor: Profimedia.cz

Ministr ale ujistil, že vláda si takový vývoj nepřeje. „Ve Finsku to až na Pravé Finy (euroskeptická opoziční strana) nikdo nechce, natož vláda. Musíme být ale připraveni,“ řekl Tuomioja. Podle něj vládne ve vládě shoda na tom, že rozpad eurozóny by stál v krátkém až středním období více než řešení krize.

Ministr také vyjádřil skepsi vůči návrhům na fiskální, bankovní a politickou unii, jak je předkládá Evropská komise, Evropská centrální banka a Euroskupina tvořená ministry financí eurozóny. „Těm lidem nevěřím,“ řekl.

Finsko je kvůli stoupajícím nákladům na záchranu předlužených zemí eura v čele s Řeckem vůči této podpoře stále nevstřícnější. Jako jediná země hodlá žádat od Řecka a dalších zemí zástavy za svou pomoc. Spolu s Nizozemskem zastává v eurozóně nejtvrdší linii, tvrdší než Německo, které je známo svou zdráhavostí k poskytování stále nových peněz do evropských záchranných mechanismů.

Ministr Stubb řekl, že „spekulace ministra zahraničí neodrážejí vládní pozici“. „Považujeme euro za ekonomický a politický projekt, jemuž jsme oddáni na 100 procent,“ řekl Stubb agentuře Reuters. Stubb je blízkým spojencem premiéra Jyrkiho Katainena a členem Národní koaliční strany, nejsilnější strany koalice. Tuomioja je členem sociální demokracie, která ve vládě žádá přísnější podmínky pro záchranu ohrožených zemí eura.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!