Fond ESM schválil uvolnění další splátky úvěru pro Řecko | E15.cz

Fond ESM schválil uvolnění další splátky úvěru pro Řecko

řecko
řecko
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Evropský stabilizační mechanismus (ESM) uvolnil další dvě miliardy eur (54 miliard korun) ze záchranného programu pro Řecko. Atény splnily všechny požadované podmínky, sdělil záchranný fond pro eurozónu. Uvolnění nových peněz pro Řecko už schválila euroskupina, tedy ministři financí eurozóny.

„Toto rozhodnutí následuje poté, co řecká vláda dokončila první sadu stanovených milníků,“ uvedl fond s odkazem na řecké schválení požadovaných reforem. Uvolněné peníze Atény použijí k obsluze řeckého dluhu a spolufinancování projektů financovaných strukturálními fondy EU, uvedl ESM podle agentury Reuters.

Šéf ministrů financí eurozóny Jeroen Dijsselbloem v sobotu konstatoval, že Řecko uskutečnilo všechny reformy dohodnuté s věřiteli z eurozóny, a může tak od ESM dostat další splátku ze slíbeného úvěru i peníze na rekapitalizaci bank. Kromě dvou miliard eur z dohodnuté úvěrové pomoci by Atény měly dostat také kolem deseti miliard eur na rekapitalizaci bank.

O víkendu uvolnění peněz pro Řecko schválili náměstci ministrů financí zemí eura. Dnes jej potvrdili samotní ministři euroskupiny, kteří také diskutovali o druhém souboru řeckých reforem. Ten by měl být schválen do poloviny příštího měsíce a je podmínkou uvolnění další jedné miliardy eur.

Nyní zaměříme pozornost na další fáze programu ESM a apelujeme na Řecko, aby spolu s věřitelskými institucemi urychlilo práce na druhé a konečné sadě milníků

„Nyní zaměříme pozornost na další fáze programu ESM a apelujeme na Řecko, aby spolu s věřitelskými institucemi urychlilo práce na druhé a konečné sadě milníků,“ uvádí se v návrhu prohlášení euroskupiny, který získala agentura Reuters. „Vítáme závazek řeckých činitelů dokončit druhou sadu reforem do poloviny prosince,“ píše se v návrhu komuniké.

Silně zadlužené Řecko se v létě po půlročním povolebním zmatku nakonec dohodlo s eurozónou na třetím záchranném programu. V jeho rámci by mělo během tří let obdržet až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč). Řecko za to musí pokračovat v reformách veřejných financí, ekonomiky a státní správy a každé uvolnění části úvěru je podmíněno konkrétními kroky. Řecký parlament minulý týden schválil soubor dalších reforem, které požadovali mezinárodní věřitelé. Opatření se týkají například pravidel pro zabavování nemovitostí při nesplácení hypoték a pro správu daňových nedoplatků.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.