HSBC dostala rekordní pokutu za klamání starších klientů | E15.cz

HSBC dostala rekordní pokutu za klamání starších klientů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Finanční ústav HSBC, který je největší bankou v Evropě, dostal od britských regulačních orgánů pokutu 10,5 milionu liber (více než 307 milionů korun) za klamání starších klientů při nabídce investic. Je to největší pokuta, jakou kdy banka ve Velké Británii za porušení pravidel u služeb pro spotřebitele dostala. Dalších zhruba 29 milionů liber (asi 848 milionů korun) HSBC zřejmě zaplatí na odškodném.

Britský Úřad pro finanční služby (FSA) uvedl, že nepřijatelného postupu se dopustila společnost NHFA, která je součástí HSBC. Firma nabízela investice, z jejichž výnosu podle jejího tvrzení senioři budou moci platit výdaje za pečovatelské služby. Ve většině případů ale byl věk klientů tak vysoký, že předpokládaná délka života byla kratší, než jaký byl doporučený investiční horizont nabízených produktů.

Dosavadní vyšetřování ukazuje, že průměrný věk klientů, jimž banka produkty nabízela, byl 83 let. Minimální doporučená doba investice přitom činila pět let. Jednomu z klientů bylo v době prodeje investičního produktu 94 let a předpokládaná délka dožití představovala tři roky a tři měsíce.

HSBC dostává pokutu v době, kdy je důvěra veřejnosti v banky kvůli finanční krizi velmi nízká. Některé země svůj bankovní sektor sanovaly penězi daňových poplatníků a část bank peníze ještě nevrátila. Britské banky už přitom mají platit miliardy liber jako odškodné klientům, kterým prodávaly nevhodné pojištění schopnosti splácet.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah