Icahn vystoupil proti plánu na převzetí pojišťovny AmTrust. Podíl v ní má i Krúpa | E15.cz

Icahn vystoupil proti plánu na převzetí pojišťovny AmTrust. Podíl v ní má i Krúpa

sou

Známý americký investor Carl Icahn ve čtvrtek zveřejnil svůj otevřený dopis představenstvu pojišťovny AmTrust Financial Services, v němž vystoupil proti tomu, aby hlavní akcionáři firmy Barry Zyskind a George Karfunkel převzali celou společnost, jak plánují, a stáhli tak akcie z trhu. Sám Icahn ve společnosti vlastní 9,4 procenta akcií. Vypořádání má proběhnout při ceně 13,5 dolaru za akcii, píší Financial Times. Ve společnosti AMTrust má zainvestováno i česko-slovenská skupina Arca, jež drží 2,4 procenta akcií. V ní má 30 procent miliardář Pavel Krúpa.


Celý proces podle Icahna poškozuje menšinové akcionáře. “Stažení akcií z burzy je vždy kontroverzní, ale zákon hovoří jasně: S menšinovými akcionáři se musí jednat férově jak ve smyslu samotného procesu, tak ceny, kterou většinový vlastník nabízí. Zyskind a Karfunkel v tomto zcela selhali,” uvedl Icahn.

Představenstvo již v březnu stanovilo rozhodný den pro právo hlasování o transakci na 5. dubna, aniž by o tom dalo vědět akcionářům a trhu. Akcionáři, kteří akcie koupili až po tomto datu, tak nebudou mít právo o transakci hlasovat. To, že už kupují akcie bez práva na hlasování, přitom netušili, říká Icahn.

Investor Icahn už Applu nedůvěřuje, zbavil se svého obřího podílu

Investor proto požaduje změnu rozhodného dne pro účast na mimořádné valné hromadě a posunutí hlasování, to má podle původního plánu proběhnout 4. června. Americký akcionář je zároveň připraven k případným právním krokům.

Podobně se vyjadřuje i česko-slovenská skupina Arca. "Arca Venture Capital vlastní asi 2,4 procenta akcií a dlouhodobě bojuje za férovou cenu odkupu akcií. Požadujeme zrušení navrhované transakce nebo podstatně vyšší nabídku odkupu akcií. V uplynulých týdnech jsme oslovili další aktivistické investory včetně Carla Icahna a informovali je o této neférové transakci s cílem přesvědčit je, aby také uplatnili svůj aktivistický přístup za účelem zvýšení hodnoty akcie a zabránění účelovému postupu rodiny Karfunkel a Barrymu Zyskindovi,“  okomentoval pro E15.cz spolumajitel skupiny Arca Capital Pavel Krúpa.

Akcie na veřejný dopis známého investora reagovaly pozitivně a ještě ten den podle agentury Bloomberg povyskočily o 12 procent, část zisku ale následně ztratily. Na konci týdne se tak jedna akcie obchodovala za 13,76 dolaru.

Konference E15 Premium: Investice vás musí bavit. Poohlédněte se po motorce nebo vinici
MILIARDÁŘI: Ocelář Chrenek působí i ve zdravotnictví. Jeho fungování mu ale vadí
Nejbohatší Češi a Slováci: projděte si unikátní žebříček E15
MILIARDÁŘI: Projekt na okolí Masaryčky jsme vybrali až na šestý pokus, říká Dospiva


Autor: sou
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!