Kellner: Soustředíme se na střední a východní Evropu | E15.cz

Kellner: Soustředíme se na střední a východní Evropu

Petr Kellner
Petr Kellner
• 
ZDROJ: Repro E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Finanční a investiční skupina PPF se nadále soustředí na investice do podniků ve střední a východní Evropě, protože aktivně investovat v západní Evropě není jednoduché. Vyplývá to z výroků hlavního majitele PPF Petra Kellnera, které PPF poskytla ČTK. Dvacet let po vzniku předchůdce PPF s názvem Správa prvního privatizačního fondu, která byla založena 6. září 1991, PPF vyvíjí aktivity kromě zemí střední a východní Evropy a Ruska také v Asii.

Kellner podle svých slov o akvizicích firem mimo region střední a východní Evropy přemýšlel. „Na druhé straně, žijeme tady. Je vždy těžké vytvářet multikulturní firmu. Zatím pracujeme v rámci regionu, který víceméně známe. Samozřejmě, že jsme měli myšlenky ohledně západní Evropy. Ano, pasivní investice tam mohou být úspěšné, protože Evropa je dost stabilní. Ale investovat tam aktivně není jednoduché. Takže se soustředíme na střední a východní Evropu,“ podotkl.

PPF koncem srpna oznámila, že se dohodla na odkoupení zbývajícího polovičního podílu v ruském maloobchodním řetězci Eldorado. Už koncem července oznámila vstup do nového oboru, když prostřednictvím své dceřiné společnosti získala ruský zemědělský holdingu RAV Agro-Pro. „Přemýšlíme, hledáme, jednáme v Rusku, Česku. Nechtěli bychom však o tom vyprávět,“ poznamenal Kellner.

Čína není Vietnam

PPF investuje prostřednictvím úvěrové společnosti také v Asii, konkrétně v Číně, Vietnamu či Kazachstánu. „Situace ve Vietnamu je relativně dobrá. Vietnamci ve velkém získávali v Čechách vzdělání, více než 100 tisíc Vietnamců mluví česky. Takže máme historické kontakty,“ upozornil Kellner. V Číně je to podle něj trochu jinak. „Tam jsou rozhodovací procesy delší, přece je to mnohem větší země,“ podotkl.

Skupině PPF loni stoupl konsolidovaný čistý zisk podle mezinárodních účetních standardů na 336 milionů eur (zhruba 8,2 miliardy korun) z 271 milionů eur o rok dřív. Celkový objem aktiv vzrostl loni o 15 procent na 12,38 miliardy eur (asi 302 miliard korun). Objem vlastního kapitálu PPF se zvýšil o 13 procent na 4,45 miliardy eur (109 miliard korun).

Rekordní byla ziskovost poskytovatele spotřebitelského financování Home Credit v Evropě, jeho zisk má růst i v letošním roce. „Home Credit bude příští rok ziskový všude, i v Číně,“ uvedl akcionář skupiny PPF Jiří Šmejc. Home Credit by letos měl začít nabízet první úvěry v indickém Dillí a jeho nejbližším okolí.

Balkánskou základnou PPF by mohlo být Řecko

PPF se snaží kvůli omezení rizika rozšířit své aktivity do dalších teritorií. Proto se prý bude také snažit v Řecku podílet se na možné privatizaci státních podniků. Řecko, které se zmítá ve finančních problémech, by se mohlo stát i základnou PPF pro operace na Balkánu. Šmejc se v této souvislosti zmínil o zatím nespecifikovaných možnostech investic v Turecku.

Skupina PPF je jednou z největších mezinárodních finančních a investičních skupin v regionu střední a východní Evropy. Jejím hlavním akcionářem je s 94,25 procenta nejbohatší Čech Petr Kellner. Šmejc vlastní pět procent, Ladislav Bartoníček půl procenta a Jean-Pascal Duvieusart čtvrt procenta.

Aktiva skupiny zahrnují společnosti z bankovnictví, pojišťovnictví, energetiky, těžby drahých kovů, nemovitostí a maloobchodu. Klíčovou holdingovou společností skupiny PPF je PPF Group N.V. se sídlem v Amsterdamu.

Čtete rádi E15.cz? Nominujte nás v anketě

v kategorii zpravodajství.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah