Komerční bance loni stoupl čistý zisk na 13 miliard | E15.cz

Komerční bance loni stoupl čistý zisk na 13 miliard

Komerční bance loni stoupl čistý zisk na 13 miliard
Centrála Komerční banky v Praze
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro

ČTK

Komerční bance (KB) loni meziročně stoupl čistý zisk připadající akcionářům o 3,6 procenta na 12,985 miliardy korun. Po propadu zisku o desetinu v roce 2013 se tak banka vrátila k růstu. Objem úvěrů poskytnutých klientům loni vzrostl o 4,5 procenta na 513,4 miliardy, a poprvé tak překonal hranici půl bilionu. Banka navrhuje vyplatit dividendu 310 korun na akcii, tedy 91 procent z konsolidovaného čistého zisku.

Jak nárůst zisku, tak navrhovaná dividenda překonaly odhady analytiků. Odborníci očekávali růst menší než procento na 12,65 miliardy korun a dividendu 300 korun na akcii. „KB ukázala investorům velmi vlídnou a usměvavou tvář. Je vítězem české výsledkové sezony a v tuto chvíli si lze ztěžko představit, že ji jiný titul překoná. Návrh dividendy představuje nyní šest procent dividendového hrubého výnosu k aktuálnímu kurzu akcií na pražské burze,“ uvedl analytik BH Securities Petr Hlinomaz.

Hospodaření velkých bank se odrazilo ode dna

„V roce 2014 jsme dosáhli vynikajících obchodních výsledků. Obchodní úspěch nám pomohl ochránit naši ziskovost v kontextu extrémně nízkých úrokových sazeb, utlumené poptávky po úvěrech a zvyšující se regulatorní zátěže,“ komentoval výsledky generální ředitel KB Albert Le Dirac’h.

Představenstvo banky se rozhodlo navrhnout dozorčí radě výplatu dividendy ve výši 11,78 miliardy korun, což představuje 91 procent z konsolidovaného čistého zisku a 310 korun na jednu akcii KB. Před rokem činila dividenda 230 korun na akcii, když čistý zisk za rok 2013 meziročně klesl o 10,2 procenta na 12,528 miliardy.

Akcie rostly

Provozní hospodářský výsledek KB by měl v letošním roce zůstat zhruba stejný jako v roce 2014, řekl ČTK správní ředitel Pavel Čejka. Výnosy očekává stabilní či mírně klesající, náklady by měly zůstat podobné jako loni. U rizikových nákladů podnikového úvěrování podle něho zřejmě letos dojde k mírnému nárůstu. „Provozní výsledek bude mezi nulou a minus jedním procentem, u čistého zisku bude záležet na tom, jak dopadnou rizikové náklady,“ uvedl Čejka.

V reakci na zveřejněné výsledky po zahájení obchodování na pražské burze prudce stoupla cena akcií KB. Proti středečnímu závěru podražily před 15:00 o více než pět procent k úrovni blízko 5400 korun.

Akcie Komerční bankyAkcie Komerční bankyAutor: E15

Celkové konsolidované výnosy skupiny KB v roce 2014 mírně poklesly, a to o 0,7 procenta na 30,7 miliardy korun. Čisté úrokové výnosy stouply o jedno procento díky nárůstu objemu depozit a úvěrů i přes pokračující pokles tržních úrokových sazeb. Výnosy z poplatků a provizí se snížily o 4,6 procenta na 6,8 miliardy a zisk z finančních operací meziročně klesl o 4,2 procenta.

V loňském roce pokračoval nárůst aktiv klientů spravovaných skupinou KB. Objem vkladů klientů stoupl o osm procent na 676,1 miliardy korun. Objem prostředků v podílových fondech se zvýšil o 21 procent, v penzijním spoření o 13 procent a technické rezervy v životním pojištění narostly o 23 procent.

Finanční ředitel KB Libor Löfler očekává, že objem půjček banky v letošním roce stoupne o pět až šest procent, naopak růst vkladů by se měl snížit na tři procenta. Provozní výnosy KB loni meziročně klesly o 0,7 procenta na 30,7 miliardy korun, provozní náklady se snížily o 0,9 procenta na 13 miliard korun. Z toho personální náklady stouply o 0,4 procenta na 6,8 miliardy korun, když průměrný počet zaměstnanců klesl o procento na 8525.

Jedna z největších bankovních skupin v ČR
KB patří k největším bankovním skupinám v tuzemsku. Podle dnešních informací celá skupina obsluhovala ke konci loňského roku 2,5 milionu klientů, stejně jako koncem roku 2013. Samotná Komerční banka měla 1,6 milionu klientů, meziročně 2,3 procenta více, a k dispozici jim bylo 398 poboček a 754 bankomatů. Hlavním majitelem KB je francouzská Société Générale s podílem 60,4 procenta. Société Générale je druhou největší bankou ve Francii, její čistý zisk za rok 2013 činil 2,18 miliardy eur.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!