Letitý soudní spor srazil finanční ústav Sberbank do ztráty | E15.cz

Letitý soudní spor srazil finanční ústav Sberbank do ztráty

Pobočka Sberbank na pražském Andělu
Pobočka Sberbank na pražském Andělu
• 
ZDROJ: Stepan Bruner, E15

Vladan Gallistl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bankovní dům Sberbank prodělal za prvních devět měsíců 3,4 milionu korun, přestože se bance daří, když se zvyšují vklady klientů, úvěry i výnosy. Sberbank letos hodně investovala do rozšíření poboček, informačních technologií a bankovních produktů, ale rozhodující důvod ztráty je jiný.

„Druhým faktorem je nepříznivé rozhodnutí soudu, na jehož základě musí banka zaplatit náhradu škody ve výši asi 130 milionů korun u případu z roku 2006, který zbyl po Volksbank,“ uvádí ředitel komunikace Sberbank Radim Kovács.

Banka sice vyhrála spor u soudu první instance, ale odvolací soud nyní dal za pravdu protistraně. Soudní rozepře se týká toho, že v roce 2002 banka (tehdy Volksbank) vyplatila z účtu dlužníka na základě doručeného pravomocného exekučního příkazu peníze věřiteli.

Výsledky SberbankAutor: E15

„Odvolací soud však překvapivě konstatoval, že banka k tomu nebyla oprávněna, což si měla sama zjistit při přezkoumání exekučního příkazu a příkaz nevykonat,“ říká Kovács a dodává: „Banka si samozřejmě důsledně ověřovala, že je exekuční příkaz pravý.“ Bližší podrobnosti ohledně toho, s kým se banka soudí a kdo byl dlužníkem, s odkazem na probíhající spor neuvedl.

S verdiktem soudu ale není Sberbank spokojena. „Banka podala dovolání k Nejvyššímu soudu a případně bude požadovat odškodnění od státu,“ dodává Kovács. I přes obrovský zásek do hospodaření, očekává Sberbank za celý rok zisk. Česká banka patří do skupiny ruského bankovního hegemona Sberbank, který řídí German Gref, bývalý ministr pro ekonomický rozvoj a obchod.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah