Maďarská banka masivně investuje v Srbsku, přebírá aktivity od Řeků | E15.cz

Maďarská banka masivně investuje v Srbsku, přebírá aktivity od Řeků

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Maďarská banka OTP Bank koupí od řecké National Bank of Greece (NBG) její aktivity v Srbsku za 125 milionů eur (3,3 miliardy korun). Srbská dceřiná společnost OTP tak získá srbskou banku Vojvodjanska a leasingovou firmu NBG Leasing. Prodej aktivit v Srbsku je součástí plánu restrukturalizace NBG, na kterém se řecká banka dohodla s evropskými regulátory.

Vojvodjanska je devátým největším hráčem na srbském bankovním trhu. Poskytuje služby jak běžným klientům tak firmám. OTP působí v Srbsku od roku 2005 a převzetím se zvýší její podíl na srbském trhu na 5,7 procenta. Stane se tak sedmou největší bankou v zemi, uvedla maďarská tisková agentura MTI.

Transakce by měla být dokončena v letošním roce. Musí ji ještě schválit centrální banky Maďarska a Srbska a řecký fond pro záchranu bank HFSF, který v NBG vlastní 40 procent.

NBG převzala banku Vojvodjanska v roce 2006. Banka má po celé zemi 1405 zaměstnanců a 105 poboček. Aktiva banky na konci loňského roku činila 1,17 milionu eur.

Podobně jako další velké řecké banky, také NBG prodává část majetku a zahraniční dceřiné společnosti, aby se zaměřila na bankovní služby doma. Zisk z prodeje má posílit její likviditu a ukazatel kapitálu. NBG je druhou největší bankou v Řecku.

Generální ředitel NBG Leonidas Frajadakis řekl minulý měsíc agentuře Reuters, že banka prodá své operace v Rumunsku, Srbsku a na Kypru, aby dokončila restrukturalizační plán dohodnutý s regulátory v EU.

OTP se minulý měsíc dohodla na koupi rumunské dceřiné společnosti NBG Banca Romaneasca. Ta má v Rumunsku síť 109 poboček.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah