Monetě klesl čistý zisk, rostlo jí úvěrové portfolio

Moneta Money Bank

Moneta Money Bank Zdroj: profimedia

Monetě Money Bank klesl v pololetí čistý zisk meziročně o 3,4 procenta na 2,121 miliardy korun. Rostlo především úvěrové portfolio. Rostlo především úvěrové portfolio. Objem hypoték, které banka poskytla českým domácnostem, vzrostl o 42,3 procenta. Pozitivně se do zisku promítl také výnos 648 milionů korun před zdaněním z odprodeje historických nevýkonných úvěrů.

Na základě výsledků zvýšila banka celoroční odhady, čistý zisk nyní očekává 3,7 miliardy korun, tedy o 300 milionů korun více oproti předchozímu odhadu, uvedla banka.

Úvěrové portfolio meziročně vzrostlo o 13,4 procenta vlivem růstu retailových úvěrů o 18,4 procenta a komerčních úvěrů o 8,5 procenta. Výrazně přibylo úvěrů poskytnutých online, u spotřebitelských úvěrů byl tento nárůst 37,9 procenta, u úvěrů pro podnikatele a malé firmy 211 procent.

"Výhody naší strategie nesou ovoce, a proto jsme zvýšili odhady budoucích výsledků u řady klíčových ukazatelů, včetně konsolidovaného čistého zisku," uvedl generální ředitel a předseda představenstva Tomáš Spurný. Vedle zisku banka navýšila například i očekávání celkových provozních výnosů z 9,5 na 9,7 miliardy korun.

V pololetí provozní výnosy meziročně klesly o deset procent na 4,8 miliardy Kč. Čisté úrokové výnosy činily v pololetí 3,6 miliardy korun. "Čisté úrokové výnosy se ve čtvrtletním porovnání vrátily k růstu díky nárůstu portfolia a zvýšení úrokových sazeb," uvedla banka.

Celkové provozní náklady stouply o 3,1 procenta na 2,4 miliardy korun, přičemž personální náklady zůstaly nezměněny navzdory mzdové inflaci, a náklady na amortizaci a odpis majetku se meziročně zvýšily o 57,6 procenta.

Moneta Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016, jméno banky (dříve GE Money Bank) se změnilo v souvislosti s jejím vstupem na burzu v květnu téhož roku. Finanční ústav je dlouhodobě jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.