Monetě klesl zisk o několik procent | E15.cz

Monetě klesl zisk o několik procent

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Moneta Money Bank

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Monetě Money Bank loni klesl konsolidovaný čistý zisk meziročně o 3,2 procenta na 3,9 miliardy korun. Provozní výnosy se snížily o 6,5 procenta na 10,3 miliardy korun. Vedení banky plánuje za loňský rok navrhnout dividendu osm korun na akcii, tedy celkem 4,1 miliardy korun. 

"Zveřejněné výsledky hospodaření překvapily především na úrovni celkového provozního výnosu. Na něm se pozitivně podepsal jak čistý výnos z poplatků a provizí, tak čistý úrokový výnos," uvedl ekonom Komerční banky Miroslav Frayer. Upozornil, že zveřejněná čísla naplnila výhled managementu banky. "Návrh dividendy a výhled na celkovou distribuci v období 2017 až 2020 nás mírně zklamal," dodal.

Bance loni stoupl objem nových hypotečních úvěrů a úvěrů pro malé a střední firmy. "Hrubé výkonné úvěry rostly meziročně o 10,8 procenta, a to zejména díky retailovému segmentu, ale podpořil je i významný růst v komerčním segmentu," uvedla banka.

"Moneta obsluhuje jeden milion retailových klientů, což z ní dělá čtvrtou největší banku v České republice," uvedl generální ředitel banky Tomáš Spurný. Kapitálovou přiměřenost má banka na 17,4 procenta. Návratnost hmotného kapitálu činila loni 16 procent.

"Přísným řízením nákladů jsme docílili meziročního snížení provozních nákladů o 0,7 procenta," podotkl Spurný. Tato úroveň nákladů je podle něj stabilní a udržitelná.

Moneta Money Bank do předloňska působila pod názvem GE Money Bank. Skupina General Electric prodala veškeré své akcie v Moneta Money Bank předloni na podzim a nyní se zaměřuje primárně na průmyslovou činnost. Moneta je od předloňského května členem pražské burzy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah