Banky odmítají měnit poškozené peníze, ačkoliv jim to ukládá zákon | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Banky odmítají měnit poškozené peníze, ačkoliv jim to ukládá zákon

Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Bankám se nechce do výměn poškozených bankovek. Centrální banka proto jen v listopadu rozdala tři vysoké pokuty, které mají nevstřícný postoj finančníků změnit. Nejtvrdší trest si vysloužila ČSOB, za neochotu měnit bankovky na svých pobočkách i na přepážkách partnerské České pošty zaplatí milion korun. Statisícové tresty postihly i banky UniCredit a Moneta. Během posledního roku měly problém s výměnou peněz všechny velké české banky. 

„Rozhodnutí regulátora respektujeme. Přijali jsme další opatření, aby nedocházelo k pochybení jednotlivců do budoucna. Banka investuje řádově statisíce korun do školení zaměstnanců v souvislosti s příslušným opatřením,“ uvádí mluvčí UniCreditu Petr Plocek o třísettisícové pokutě pro banku. Ještě o sto tisíc korun více pošle do ČNB banka Moneta. „Přijali jsme odpovídající opatření v souladu s regulatorními požadavky,“ říká i mluvčí banky Jakub Švestka.

Banky musejí měnit poškozené bankovky ze zákona. Následně je odvádějí do centrální banky, ne všechny jim ale ČNB proplatí. Bankéři na přepážkách jsou tak při výměnách raději opatrnější.

Zdražování sazeb tlačí klienty do kratších hypoték

„Záleží na poškození bankovky. Pokud je velké a banka usoudí, že bankovka může mít problém v ČNB, tak ji raději nevymění. Jinak by ji banka musela hradit ze svého,“ říká analytička Partners Dagmar Prajzlerová.

„Výměny bankovek představují zátěž pro pokladní úseky. Jedná se především o čas věnovaný vlastní výměně a následné manipulaci, která končí odesláním poškozených bankovek do ČNB,“ argumentuje dodatečnými náklady bank Pavel Zúbek z Komerční banky. Tu potrestal regulátor za nevoli při výměnách čtyřmi sty tisíci už letos v březnu.

Skupina s Petrem Nečasem vstupuje do rychle rostoucího globálního e-byznysu

Už koncem loňského roku pak dostala více než půlmilionovou pokutou přes prsty i Česká spořitelna.

Od loňska přitom měla probíhat výměna špatných peněz snadněji než doposud. Novela zákona o oběhu bankovek a mincí z loňského jara totiž omezila seznam takzvaně nestandardně poškozených tuzemských bankovek a mincí, pro jejichž výměnu platila přísnější pravidla.

V Česku by mohla brzy začít působit nová banka
Komentář Lukáše Kovandy: Bitcoin dal trhá rekordy, míří k hranici deseti tisíc dolarů
Válka o obchody české outdoorové značky Bushman nabírá obrátky
Investice do IT jsou největším plýtváním penězi, říká exprezident Václav Klaus

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!