Nemocnice Na Homolce ruší spolupráci s dceřinou firmou, prý dost ušetří | E15.cz

Nemocnice Na Homolce ruší spolupráci s dceřinou firmou, prý dost ušetří

Nemocnice na Homolce
Nemocnice na Homolce
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nemocnice Na Homolce od začátku dubna ukončila spolupráci s dceřinou firmou Holte s.r.o., která pro nemocnici zajišťovala účetnictví a ekonomickou agendu. Tento krok by měl podle ředitele nemocnice Ivana Olivy ušetřit až 30 procent nákladů.

Není vyloučeno, že konečná uspořená suma bude ještě vyšší. „Jestliže jsme platili společnosti Holte s.r.o. za její služby 40 milionů ročně, tak odhadujeme, že těch patnáct milionů ušetříme. To znamená, že by naše vnitřní náklady pak měly být 25 milionů korun,“ doplnil šéf nemocnice později. Dodal, že z 39 zaměstnanců Holte s.r.o. bude 15 tuto práci vykonávat jako zaměstnanci nemocnice. Byli k nim doplněni čtyři noví.

Nemocnice Na Homolce byla ministerstvem zdravotnictví kritizována za nehospodárnost. Kvůli dřívější manipulaci s veřejnými zakázkami v nemocnici navíc půjde k soudu sedm lidí, včetně někdejšího ředitele Vladimíra Dbalého.

Ivan Oliva: Celá ekonomika včetně účetnictví byla vyvedena mimo tělo společnosti

Dalším krokem ke zprůhlednění hospodaření nemocnice by mělo být ukončení spolupráce s druhou dceřinou firmou Holte Medical. Ta dodává nemocnici několik desítek tisíc položek. „To bude těžší. Musíme vytvořit i personální předpoklady, abychom zvládli všechno převést a vysoutěžit. To bude trvat měsíce. I termín do roku 2016 je poměrně napjatý,“ řekl Oliva.

Letos nemocnice podle ředitele plánuje znovu vysoutěžit nákupy za 590 milionů korun. Jedná se především o zdravotnický materiál, léčiva a zdravotnickou techniku, například robotický chirurgický operační systém Da Vinci. V letech 2011 a 2013 podle auditu ministerstva zdravotnictví dodala firma Holte Medical materiál, léky a pomůcky za celkem 3,54 miliardy korun. Marže představovala přes 295 milionů korun. Podle ministerstva tak nemocnice postupovala nehospodárně.

Oliva na post ředitele nastoupil na začátku října po Michalu Šetlíkovi. Zjistil, že Nemocnice Na Homolce byla řízena nestandardně, neexistoval ekonomický úsek ani úsek obchodu a nákupu.

Nestandardní podmínky

„Celá ekonomika včetně účetnictví byla vyvedena mimo tělo společnosti. Dceřiná společnost Holte s.r.o. v podstatě ekonomicky vedla tu společnost. Bylo to naprosto opačně, než jak by to mělo být ve standardních firmách,“ řekl. Náprava poměrů podle něj musí probíhat postupně, aby nebylo ohroženo fungování nemocnice.

V kauze Nemocnice Na Homolce státní zástupce 8. dubna obžaloval šest lidí, kteří podle něj jako organizovaná skupina způsobili nemocnici škodu za téměř 57 milionů korun. Podle žalobce z vrchního státního zastupitelství v Praze Zdeňka Matuly jde opět o veřejné zakázky, a to na účetní a medicínsko-právní služby, na právní služby a na poradenské služby. Mezi obviněnými je Dbalý, který byl o pět dní dříve na kauci propuštěn z vazby. Tam naopak soud 3. dubna poslal bývalou hlavní účetní Nemocnice Na Homolce Emilii Bialešovou, která podle informací médií rovněž figuruje mezi obžalovanými.

Dva z této skupiny obžalovaných figurovali i při nákupu Leksellova gama nože, kde jsou spolu s další osobou obžalováni za předání úplatku 5,7 milionu korun. Za loňské napadení svědka je obviněn jeden člověk.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah