Nová emise spořicích dluhopisů pro občany bude 12. června

koruny, peníze

koruny, peníze Zdroj: profimedia.cz

Ministerstvo financí vydá jarní emisi státních spořicích dluhopisů pro občany 12. června, možnost jejich objednávek bude od 10. do 31. května. Novinářům to řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Novinkou je sedmiletý dluhopis chránící proti inflaci.

„Podzimní pilotní emise předčila naše očekávání, proto letos nabídneme emise dvě, v červnu a v prosinci,“ uvedl. Přepokládá, že se hodnota červnové emise bude blížit 20 miliardám korun. Ročně půjde celkem o zhruba 40 miliard korun.

Vedle pětiletého kuponového a reinvestičního spořicího dluhopisu ministerstvo vydá 1,5letý diskontovaný dluhopis a sedmiletý protiinflační dluhopis. Tři typy dluhopisů tak zůstávají v nabídce a jejich podmínky se výrazně nemění. Pouze u krátkodobého dluhopisu se prodlužuje doba splatnosti o půl roku na 18 měsíců.

Jedenapůlletý dluhopis bude mít tříprocentní výnos, výnos obou pětiletých dluhopisů poroste, v prvním roce bude jednoprocentní, v posledním šestiprocentní. Výnosy sedmiletého dluhopisu budou zveřejňovány vždy v květnu a listopadu jednotlivých roků.

Roční výnos bude u 1,5letého diskontovaného dluhopisu 2,05 procenta, u pětiletého kuponového 3,22 procenta a u pětiletého reinvestičního dluhopisu 3,41 procenta.

Sedmiletý dluhopis bude úročen dle vývoje inflace

Úročení sedmiletého dluhopisu podle míry inflace je novinkou. V případě deflace bude úročení nulové. Tento typ bude určen jen pro fyzické osoby nebo občanská sdružení fyzických osob. Maximální limit objednávky na osobu bude pět milionů korun.

„Nabízím střadatelům ochranu před inflací. Výnos bude stanoven přesně podle vývoje spotřebitelských cen, a reinvestován jednou za půl roku,“ upozornil Kalousek.

Rozšiřuje se spektrum těch, kdo si můžou dluhopis koupit

Státní dluhopisy pro občany si bude moci v rámci jarní emise pořídit větší okruh zájemců než při pilotní loňské emisi. Nově si budou moci tři typy dluhopisů koupit mj. kraje, města, veřejné vysoké školy, stavovské komory a veřejnoprávní instituce jako Česká televize nebo ČTK.

Dosud si cenné papíry mohly koupit pouze domácí nebo zahraniční fyzické osoby, občanská sdružení, odborové organizace, nadace nebo nadační fondy, obecně prospěšné společnosti, registrované církve nebo náboženské společnosti. Loni si investoři objednali spořicí dluhopisy za víc než 20 miliard korun.

Počet distribučních míst se zvyšuje o 19 na 397. Všichni distributoři z podzimní emise (Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka) se budou na projektu nadále podílet, nově splnila podmínky J&T Banka.