Od startu největšího burzovního krachu uplyne 90 let | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Od startu největšího burzovního krachu uplyne 90 let, připomeňte si dobové fotografie

mec

Před devadesáti lety 24. října 1929 odstartoval v New Yorku největší burzovní krach v dějinách. Podívejte se na dobové fotografie.

Ve čtvrtek 24. října 1929 začalo obchodování na newyorské burze jako obvykle. Ani ne po hodině ale začal neskutečný nápor prodejních příkazů, a tím i pád kurzů. Jednalo se o první vlnu akcií zakoupených převážně na úvěr a jejich nucený prodej.

Objem obchodů byl nebývalý. Za pouhou půlhodinu došlo k zobchodování jednoho a půl milionu akcií. Když zcela zmizely nákupní příkazy, trh podlehl panice. Investoři se snažili zbavit svých akcií za jakoukoli cenu a na konci obchodování se z trhu vypařilo přes 11 miliard dolarů.

To ovšem nebyl konec katastrofy, ale teprve začátek. Po následném kolísání následovalo černé pondělí a černé úterý, po nichž nezůstal kámen na kameni. Akciový index odepsal 25 procent, v součtu s uplynulým týdnem poklesl o celou třetinu. Jen během pondělí dosáhla kurzová ztráta 14 miliard dolarů, což je dodnes nepřekonaný rekord.

Dron E15: V lomu ČSA zbývají poslední miliony tun uhlí. Pak rypadla zmlknou

V USA je finanční katastrofa, která vrhla postupně do celého světa, nazývána Černé úterý, anglicky Black Tuesday. Největší akciový propad nastal až v úterý 29. října 1929. Ceny akcií se zhroutily a zrodila se největší hospodářská krize v dějinách. 

Následky byly zdrcující. Takřka přes noc přišly miliony Američanů o své úspory, skutečné peníze přestaly existovat. Následovaly krachy několika tisíců bank a firem, zjevila se masová nezaměstnanost. Krach burzy se z USA navíc vzápětí převalil i do Evropy, takže světové hospodářství stálo před několikaletou krizí nazývanou „Velká deprese“.

V Nepomuku vaří pivo farmáři i punkerka

Svého dna akciový index dosáhl až 8. července 1932, kdy byl takřka o 90 procent níže než během svého vrcholu v září 1929. I HDP americké ekonomiky poklesl mezi lety 1929 a 1933 o celou třetinu.

Skončila tak zlatá 20. léta, hospodářský boom, během kterého se věřilo, že akciové trhy budou stoupat navždy. Většina titulů rostla měsíc od měsíce a mnozí investoři pohádkově bohatli. Krátce před krachem tak burza připomínala spíš pyramidovou hru. Lidé si bezhlavě půjčovali peníze, jen aby se mohli přiživit na akciovém kvasu.

I ekonomické veličiny tehdejší doby byly přesvědčeny, že vše jde správným směrem. Jenže jakmile kurzy začaly kolísat nebo mírně klesat, celá bublina rychle splaskla. Na předkrizovou hodnotu se akcie v USA dostaly až o 25 let později.

OBRAZEM: Licence k těžbě v Karpatech vyprší za šest let, tamní doly ale viditelně upadají už nyní

 

Autor: mec
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!