Penta přihodila dvacet korun, výkup akcií Fortuny je už férovější | E15.cz

Penta přihodila dvacet korun, výkup akcií Fortuny je už férovější

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Novou nabídkovou cenu na odkup akcií Fortuny, kterou její vlastník Penta z 98,69 korun na 118,04 korun za akcii, považují analytici oslovení za férovější, než byla ta předchozí. Důvodem navýšení je podle nich snaha Penty vykoupit větší část akcií od minoritních akcionářů, kteří ve firmě drží zhruba 32 procent. Akcie Fortuny na pražské burze odpoledne posílily o 7,9 procenta na 117,5 korun na akcii.

"Nová nabídka zohledňuje současnou cenu akcie na trhu," řekl mluvčí Penty Ivo Mravinac. Za růstem ceny akcie v poslední době podle něj může stát i zvýšený zájem spekulantů spojený s chystaným odchodem Fortuny z burzy.

Nová nabídková cena je o 8,4 procenta nad páteční závěrečnou cenou na burze a přibližně 20 procent nad šestiměsíčním průměrem. "Takovou výši nabídky vidíme vzhledem k naší dvanáctiměsíční cílové ceně 126 Kč na akcii jako více odpovídající férové hodnotě Fortuny, než byla předchozí nízká nabídka," uvedl analytik České spořitelny Pavel Smolík.

Podle analytika banky Creditas Romam Koděry na trhu byl obecně slyšet názor, že původní cena je nízká. Navýšením o pětinu se podle něj Penta snaží získat větší část akcií, než v případě první nabídky. "Tato cena je již realističtější, ale nemusí být konečná. Bude velice zaležet na tom, zda prodají i ti, co nakoupili akcie za cenu mezi 100 až 105 korun po prvním oznámení, a zrealizují tak rychlé zisky," podotkl.

Vývoj akcií Fortuny v květnu 2017

Vývoj akcií Fortuny v květnu 2017 Autor: E15

Zvýšení ceny je pro minoritní akcionáře pozitivní zpráva, řekl analytik Patria Finance Václav Kmínek. Jestli se Pentě podaří Fortunu stáhnout z trhu, bude podle něj primárně záležet na postoji největšího minoritního akcionáře, tedy fondu Templeton. Pokud se s ním Penta nedohodne na odkupu, tak v aktuálním rozpoložení nemá šanci získat přes 90 procent akcií a spustit vytěsnění minoritních akcionářů, upozornil.

Nabídnutá cena se podle Kmínka pomalu začíná blížit férové ceně, i když k jejímu dosažení ještě kus zbývá. Cena odpovídá asi osminásobku násobku provozního zisku EBITDA, což je stále pod sektorový průměrem, který se pohybuje mezi devíti a desetinásobkem, poznamenal.

Penta prostřednictvím společnosti Fortbet Holdings Limited vlastní přibližně 68,25 procenta akcií Fortuna Entertainment Group. Penta na konci března oznámila, že plánuje stáhnout akcie Fortuny z veřejného obchodování na burzách ve Varšavě a v Praze a získat ve firmě stoprocentní podíl.

 

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah