Pojišťovny: Povinné ručení letos zdraží v průměru o pět procent | E15.cz

Pojišťovny: Povinné ručení letos zdraží v průměru o pět procent

dopravní nehoda (ilustrační foto)
dopravní nehoda (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Sedmicka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Povinné ručení letos zdraží v průměru o pět procent, více si připlatí rizikoví motoristé. Důvodem zdražení jsou vyšší náklady pojišťoven na tyto škody v důsledku změn v občanském zákoníku. Pojišťovny navíc nevylučují další růst sazeb v průběhu tohoto roku. Loni pojistky zdražily o zhruba desetinu.

Nový občanský zákoník zrušil tabulky, podle kterých pojišťovny vyplácely škody na zdraví. Částky odškodného, které pojišťovny musí platit obětem nehod, tak podle pojišťoven vzrostly až o čtvrtinu. Vliv na vyšší náklady mají i povinné odvody do Fondu zábrany škod a placení výjezdů hasičského záchranného sboru. Fondu zábrany škod musí pojišťovny platit tři procenta z vybraného povinného ručení a navíc platí paušální poplatky hasičům 5600 korun za hodinu zásahu.

Průměrná škoda na zdraví dosáhla loni v důsledku nového občanského zákoníku 600 tisíc korun, což bylo o polovinu více než v roce 2013. Od začátku roku 2014 byl z vybraného pojistného hrazen také tříprocentní odvod do Fondu zábrany škod, kam pojišťovny poslaly zhruba 550 milionů korun.

Růst objemu škod na zdraví

„Ceny povinného ručení letos měníme v průměru o pět procent,“ řekla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková. Důvodem je zejména růst objemu škod na zdraví kvůli novému občanskému zákoníku. Pokud ke všem povinnostem pojišťoven přibude v důsledku dalšího politického rozhodnutí nové opatření nařizující odvádět určitou část vybraného pojistného z povinného ručení, budou podle ní pojišťovny nuceny i tuto skutečnost promítnout do koncové ceny pojištění.

ČSOB Pojišťovna od února navyšovala sazby v průměru o 3,5 procenta. Obdobný růst očekává mluvčí Petr Milata napříč pojistným trhem i s možností dalšího růstu o jednotky procent. Důvodem je zejména zatížení novými náklady spojenými se změnou legislativy, tedy odvody do fondu zábrany škod, trvalý růst průměrné újmy u škod na zdraví. Výhledově čeká též zatížení všech poctivých řidičů v důsledku zrušené 'úhradové povinnosti', která financovala odškodnění obětí škod způsobených nepojištěným vozidlem.

řidiči s vyšší škodní frekvencí za poslední roky si připlatí podstatně více

Také UNIQA bude letos svým klientům pojistné zvyšovat. „Nyní očekáváme, že se růst bude pohybovat mezi třemi až pěti procenty. Nicméně řidiči s vyšší škodní frekvencí za poslední roky si připlatí podstatně více,“ uvedla mluvčí pojišťovny Eva Svobodová. Připomněla, že celý trh byl dlouhodobě zatížen silnou konkurencí, kdy ceny se snížily během pár let o desítky procent.

Pojišťovna AXA ceny povinného ručení letos v únoru zvýšila o šest procent. „Další změny cen nechystáme. Pokud by se však nepodařilo najít nové řešení financování nepojištěných škod způsobených nepojištěnými motoristy a do Garančního fondu by musely začít přispívat opět pojišťovny, i cena pojištění by se tak musela adekvátně navýšit,“ doplnil mluvčí pojišťovny Karel Žyla.

Méně rizikoví klienti prý budou platit stejně jako v předchozím roce

Kooperativa po podstatném zvýšení odškodnění za bolestné, ztížení společenského uplatnění a jednorázového odškodnění pozůstalých navýšila ceny povinného ručení u čtvrtiny klientů. „Při úpravě sazeb zohledníme rizikovost klienta, přihlížíme k jeho škodní historii v celém neživotním pojištění. V průměru půjde u těchto klientů o zvýšení o šest procent,“ uvedl mluvčí Milan Káňa. Ostatní méně rizikoví klienti prý budou platit stejně jako v předchozím roce či dokonce méně.

České podnikatelské pojišťovně vzrostly v roce 2014 celkové náklady na pojistná plnění z povinného ručení o více než sedm procent. Na růstu se nejvíce podílely zahraniční pojistné události a újmy na zdraví. „Sazby plošně nezvyšujeme, ale důsledně rozlišujeme, což umožňuje stanovit pojistné spravedlivěji pro různé kategorie řidičů,“ dodala mluvčí ČPP Renata Čapková.

důsledně rozlišujeme, což umožňuje stanovit pojistné spravedlivěji pro různé kategorie řidičů

Některé pojišťovny nedokážou zhodnotit vývoj cen, protože je stanovují pro každého klienta individuálně. „Ceny povinného ručení jsme letos plošně neupravovali. Při stanovení ceny povinného ručení vycházíme z detailního pohledu na klienta,“ upozornil mluvčí Generali Jiří Cívka. U Allianz si majitelé vozidel pojistky skládají podle toho, co chtějí mít pojištěné, takže porovnávání s loňskem není možné. Čtyři základní balíčky mohou motoristé rozpracovat do více než tisícovky konkrétních variant vlastního pojištění,“ doplnil mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Wüstenrot v letošním roce ceny dosud neměnila. Úpravu sazeb plánuje v souvislosti s úpravou rozlišovacích parametrů, konečné ceny však ještě stanoveny nejsou. Celková cenová hladina by se však příliš měnit neměla, k významnějším změnám by mohlo dojít jen v některých segmentech, například u právnických osob,“ podotkla mluvčí pojišťovny Helena Dušková.

Povinné ručení poskytuje 12 pojišťoven. Většina z nich sazby takzvaně segmentuje, tedy stanovuje podle věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu a výkonu motoru a dalších kritérií.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah