Řecké banky mají hotovost do pondělí, tvrdí tamní bankovní asociace | E15.cz

Řecké banky mají hotovost do pondělí, tvrdí tamní bankovní asociace

Řekové ve frontě na bankomat
Řekové ve frontě na bankomat
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řeckým bankám vydrží hotovost pouze do pondělního rána, prohlásila podle agentury Reuters ředitelka tamní bankovní asociace Louka Katseliová s tím, že bankám zbývá likvidní rezerva v objemu jedné miliardy eur (asi 27,1 miliardy korun). Další vývoj situace prý bude záviset na postupu Evropské centrální banky (ECB).

Řekové mohou po uzavření bank vybírat peníze z bankomatů, denní limit pro jednu kartu byl stanoven na 60 eur (zhruba 1600 korun).

„Likvidita je zajištěna do pondělí, poté bude záviset na rozhodnutí ECB,“ řekla Katseliová. Řecké banky jsou nyní závislé na financování z nouzového programu ELA, o kterém hodlají vedoucí představitelé ECB znovu jednat až v pondělí.

Řecká vláda tvrdí, že se banky otevřou, jakmile se zemi podaří dohodnout se s mezinárodními věřiteli. Premiér Alexis Tsipras ve čtvrtek uvedl, že čeká uzavření dohody do 48 hodin od nedělního referenda o přijetí podmínek věřitelů.

Marné naděje na brzkou dohodu?

Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem ale označil slova řecké vlády o blízké dohodě za "naprosto falešná".

Řecká vláda minulou neděli večer rozhodla, že všechny řecké banky zůstanou od 29. června do 6. července zavřeny. Ještě téhož dne odpoledne přitom tvrdila, že se banky zavřít nechystá.

Slovenský ministr financí Peter Kažimír ve čtvrtek uvedl, že pokud Řekové v nadcházejícím referendu odmítnou reformy požadované mezinárodními věřiteli výměnou za další finanční pomoc, může se stát, že až se banky znovu otevřou, řeckou měnou již nebude euro.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah