S výplatou dividend počkejte až do příštího roku, vyzvala ECB banky

Eurocenty

Eurocenty Zdroj: Pixabay

Evropská centrální banka (ECB) prodloužila svá doporučení a v rámci opatření proti dopadům pandemie koronaviru se podle Financial Times obrátila na banky v eurozóně, aby nevyplácely až do začátku příštího roku dividendy. Instituce rovněž vedení bank vyzvala, aby omezila zpětný odkup akcií.

Vlastníkům bank podle Financial Times ECB napsala, že mají být velmi umírnění, aby banky mohly ustát ztráty a pokrýt potřebné úvěry během koronavirové krize. Současně ECB umožní bankám do konce příštího roku porušovat požadavek na výši kapitálových rezerv. V případě nároků na celkový kapitál bude zmírnění trvat ještě o 12 měsíců déle.

„Vytváření silných kapitálových a likvidních rezerv od poslední finanční krize umožnilo bankám při té nynější poskytovat nadále úvěry podnikatelům i domácnostem, a tím udržovat v chodu ekonomiku,“ uvedl předseda dozorčí rady Evropské centrální banky Andrea Enria.

„Proto je důležité, aby banky nyní využily své rezervy na další poskytování úvěrů, samozřejmě při dodržování zdravých standardů,“ dodal bankéř.

Poté co regulační orgány začaly na evropské banky naléhat, aby pozastavily kapitálové výnosy během vrcholu krize COVID-19, jejich akcie se podle Financial Times výrazně propadly. Index Stoxx Europe 600 Banks v březnu poklesl o více než třetinu, u širšího akciového indexu Stoxx Europe 600 byl pokles o srovnání nižší, něco přes 10 procent.

Jednotný kontrolní mechanismus ECB dohlíží na 117 největších bank v eurozóně. V březnu jim ECB nařídila zastavit výplaty dividend alespoň do 1. října, aby se zvýšila jejich schopnost vstřebat ztráty a podporovat půjčky.