Sberbank má problém: ČNB jí zakázala úvěrovat realitní projekty | E15.cz

Sberbank má problém: ČNB jí zakázala úvěrovat realitní projekty

ČTK

Česká národní banka nařídila české pobočce ruské Sberbank neuzavírat úvěry na financování investiční výstavby a komerčních nemovitostí. Na drobnou klientelu Sberbank rozhodnutí bezprostřední vliv nemá, napsal dnes server iDNES.cz. ČNB tak učinila na základě dvou kontrol loni v bance, při kterých prověřila úvěrovou dokumentaci 80 klientů.

  

V rámci projektového financování jde například o poskytování investičních úvěrů za účelem výstavby. U komerčních nemovitostí jde o zajištění účelového financování nebytových prostor, a to jak jejich koupě, tak výstavby, rekonstrukce či modernizace za účelem pronájmu.

"Omezení se týká projektového a realitního financování pouze pro případy, kde by byl použit projektový ratingový model. Nejedná se o plošné omezení, ale o určité omezení na nové projekty, které nebyly a nejsou pro Sberbank nosným segmentem těchto typů financování. Sberbank se zaměřuje především na financování spojená se stávajícími a již běžícími projekty," sdělila iDNES.cz mluvčí Sberbank Hana Drápalová.

Sberbank rozdá ruskou národní platební kartu, platit s ní lze i v McDonaldu

Na základě tohoto rozhodnutí ČNB bance rovněž nařizuje kroky týkající se interních úprav ratingových modelů části budoucího projektového a komerčního realitního financování. "Sberbank přijala patřičná interní opatření ke splnění rozhodnutí ČNB a zůstává s ČNB v pravidelné a otevřené komunikaci. Toto nařízení nemá vliv na obchodní aktivity banky. Sberbank dále pokračuje ve své běžné obchodní činnosti ve všech obchodních oblastech," řekla dnes Drápalová.

Na českém trhu působí Sberbank CZ - do února 2013 jako Volksbank CZ - od roku 1993, od 1. ledna 1997 jako samostatná akciová společnost. Jejím majoritním vlastníkem je Sberbank Europe AG s hlavním a jediným akcionářem Sberbank Rusko (Sberbank of Russia).

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!