Skupině PPF se daří, loni odvedla státu téměř sedm miliard korun | E15.cz

Skupině PPF se daří, loni odvedla státu téměř sedm miliard korun

Vladan Gallistl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera se opět dostane mezi největší plátce daně z příjmů v republice. České firmy ze skupiny PPF totiž do státní kasy odvedly celkem tři miliardy korun na dani z příjmu.

„K velkým plátcům daně ze skupiny PPF patří společnost O2 Czech Republic a Česká telekomunikační infrastruktura,“ uvádí mluvčí skupiny Zuzana Migdalová s tím, že mezi významné plátce patří ještě Home Credit International a bankovní domy Air Bank a PPF banka.

Výše odvedené daně je největší přinejmenším za posledních pět let, kdy skupina PPF tento ukazatel sleduje. V minulém roce odvedla státu 2,6 miliardy korun a v roce 2017 pak 2,1 miliardy korun.

Kromě daně z příjmu přispěla skupina PPF do veřejných rozpočtů platbami na sociálním a zdravotním pojištění ve výši 3,9 miliardy korun. Celkem tak stát vyinkasoval v uplynulém roce od Kellnerovy skupiny téměř sedm miliard.

Telekomunikační společnost O2 byla mezi dvacítkou největších plátců daně v žebříčku ministerstva financí za rok 2018, když se umístila na čtrnáctém místě. Letos ještě rezort financí žebříček nezveřejnil.

Dlouhodobě ale patří mezi největší plátce mladoboleslavská Škoda Auto, Skupina ČEZ a největší bankovní skupiny v zemi: Česká spořitelna a Československá obchodní banka.

České firmy ze skupiny PPF zaměstnávají téměř čtrnáct tisíc lidí. Přes své tuzemské společností řídí skupina PPF své aktivity ve 24 zemích světa na třech kontinentech. Jde o firmu PPF, poskytovatele spotřebitelských půjček Home Credit International, biotechnologickou společnost Sotio, PPF Real Estate nebo strojírenskou Škoda Transportation.

V uplynulém roce skupina PPF včetně zahraničních společností dosáhla čistého zisku přes miliardu eur (více než 26,6 miliardy korun), což představuje meziroční nárůst o šestnáct procent. Aktiva skupiny dosáhla 48,6 miliardy eur, když o rok dříve to bylo 45,1 miliardy eur.

„Klíčová byla jak ziskovost finančního holdingu (spadá pod něj skupina Home Credit a banky, pozn. red.), tak i našeho telekomunikačního byznysu, kde se již naplno projevila akvizice aktiv Telenoru v Maďarsku, Bulharsku, Srbsku a Černé Hoře,“ komentovala výsledky Kateřina Jirásková, finanční ředitelka skupiny PPF. Podle ní je skupina připravena zvládnout očekávané zpomalení světové ekonomiky v letošním roce. Globální hospodářství míří do největší recese od 2. světové války kvůli koronavirové pandemii, která ochromila ekonomiky států napříč planetou.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah