Skupině PPF se daří, loni odvedla státu téměř sedm miliard korun | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Skupině PPF se daří, loni odvedla státu téměř sedm miliard korun

Vladan Gallistl

Vladan Gallistl

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera se opět dostane mezi největší plátce daně z příjmů v republice. České firmy ze skupiny PPF totiž do státní kasy odvedly celkem tři miliardy korun na dani z příjmu.

„K velkým plátcům daně ze skupiny PPF patří společnost O2 Czech Republic a Česká telekomunikační infrastruktura,“ uvádí mluvčí skupiny Zuzana Migdalová s tím, že mezi významné plátce patří ještě Home Credit International a bankovní domy Air Bank a PPF banka.

Výše odvedené daně je největší přinejmenším za posledních pět let, kdy skupina PPF tento ukazatel sleduje. V minulém roce odvedla státu 2,6 miliardy korun a v roce 2017 pak 2,1 miliardy korun.

Kromě daně z příjmu přispěla skupina PPF do veřejných rozpočtů platbami na sociálním a zdravotním pojištění ve výši 3,9 miliardy korun. Celkem tak stát vyinkasoval v uplynulém roce od Kellnerovy skupiny téměř sedm miliard.

Telekomunikační společnost O2 byla mezi dvacítkou největších plátců daně v žebříčku ministerstva financí za rok 2018, když se umístila na čtrnáctém místě. Letos ještě rezort financí žebříček nezveřejnil.

Dlouhodobě ale patří mezi největší plátce mladoboleslavská Škoda Auto, Skupina ČEZ a největší bankovní skupiny v zemi: Česká spořitelna a Československá obchodní banka.

České firmy ze skupiny PPF zaměstnávají téměř čtrnáct tisíc lidí. Přes své tuzemské společností řídí skupina PPF své aktivity ve 24 zemích světa na třech kontinentech. Jde o firmu PPF, poskytovatele spotřebitelských půjček Home Credit International, biotechnologickou společnost Sotio, PPF Real Estate nebo strojírenskou Škoda Transportation.

V uplynulém roce skupina PPF včetně zahraničních společností dosáhla čistého zisku přes miliardu eur (více než 26,6 miliardy korun), což představuje meziroční nárůst o šestnáct procent. Aktiva skupiny dosáhla 48,6 miliardy eur, když o rok dříve to bylo 45,1 miliardy eur.

„Klíčová byla jak ziskovost finančního holdingu (spadá pod něj skupina Home Credit a banky, pozn. red.), tak i našeho telekomunikačního byznysu, kde se již naplno projevila akvizice aktiv Telenoru v Maďarsku, Bulharsku, Srbsku a Černé Hoře,“ komentovala výsledky Kateřina Jirásková, finanční ředitelka skupiny PPF. Podle ní je skupina připravena zvládnout očekávané zpomalení světové ekonomiky v letošním roce. Globální hospodářství míří do největší recese od 2. světové války kvůli koronavirové pandemii, která ochromila ekonomiky států napříč planetou.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!