Soud obnovil vyšetřování CS fondů Pavla Tykače | E15.cz

Soud obnovil vyšetřování CS fondů Pavla Tykače

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Patnáct let stará kauza se vrací do rukou policie. Pražský městský soud povolil obnovu řízení v případu vytunelovaných CS fondů, z nichž v 90. letech zmizela miliarda korun.

Kauzu vrátil do přípravné fáze, tedy policistům k vyšetření. Případ se týká miliardáře Pavla Tykače a dalších tří lidí, u kterých bylo dříve trestní stíhání zastaveno. Obnovu navrhl státní zástupce s tím, že se objevily nové důkazy.

Podle soudu bylo dřívější rozhodnutí žalobce o zastavení stíhání předčasné. Výslechy dalších svědků podle něj mohou přinést nové důkazy.

Trestní stíhání Tykače, dříve spolumajitele firmy Motoinvest a nyní vlastníka těžařské společnosti Czech Coal, bylo zastaveno v roce 2007. Zpochybňovaná transakce se odehrála v roce 1997, šlo o převod majetku CS fondů v hodnotě přes 1,23 miliardy korun. CS fondy počátkem roku 1997 ovládala prostřednictvím správcovské firmy skupina Motoinvest. Tykač podezření opakovaně popřel, je prý obětí vydírání.

Jan Žižka: Boj o uhlí – Tykač proti přesile

Kauzu znovu otevřel začátkem letošního roku kontroverzní podnikatel František Bušek, dříve známý pod jménem Chobot, který oznámil, že Tykačovi pomáhal CS fondy vytunelovat. Řekl to při líčení před soudem, který rozhodoval o vině někdejšího úředníka ministerstva financí a jednatele firmy, jež se zapojila do obchodů s akciemi fondů. Oba muži byli osvobozeni.

Tykač získal před šesti lety 40 procent Mostecké uhelné (MUS) . Druhého největšího producenta hnědého uhlí v ČR (nyní Czech Coal) Tykač definitivně ovládl loni, za zbývající část zaplatil podle médií zhruba deset miliard korun.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah