Tisícovka největších bank světa vydělala nejvíce v historii | e15.cz

Tisícovka největších bank světa vydělala nejvíce v historii

Největší banka na světě je čínská Industrial & Commerional Bank Of China (Na snímku je pobočka ICBC v čínském Si-anu).
Největší banka na světě je čínská Industrial & Commerional Bank Of China (Na snímku je pobočka ICBC v čínském Si-anu).
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zisk před zdaněním 1000 největších bank světa loni dosáhl rekordních 920 miliard dolarů (18,5 bilionů korun) a ve srovnání s předchozím rokem stoupl o 23 procenta. Čínské banky se na této částce podílely téměř jednou třetinu.

Celkový zisk před zdaněním čínských bank loni činil 292 miliard dolarů, tedy 32 procent zisku celého odvětví, uvádí analýza časopisu The Banker. Nejziskovější z celého bankovního odvětví byla čínská Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) se ziskem 55 miliard dolarů. Čínské banky obsadily i další tři pozice, a to China Construction Bank, Agriculture Bank of China a Bank of China.

Zisk bank ve Spojených státech činil 183 miliardy dolarů, tedy zhruba pětinu celkového zisku. Nejvíce v USA vydělala Wells Fargo, a to 32 miliard dolarů.

Evropský podíl se propadl na minimum

Banky v eurozóně měly na celkovém zisku podíl pouze tři procenta. Ještě před finanční krizí se přitom na celosvětovém zisku podílely 25 procenty. Italské banky zaznamenaly loni ztrátu 35 miliard dolarů, což byl nejhorší výkon ze všech zemí.

Z dalších jednotlivých zemích japonské banky vydělaly 64 miliard dolarů, tedy sedm procent globálního zisku. Banky v Kanadě, Francii a Austrálii vykázaly zisk 39 miliard dolarů, v Brazílii 26 miliard dolarů a v Británii 22 miliard dolarů, napsala agentura Reuters s odvoláním na údaje The Banker.

ICBC je stále nejsilnější banka na světě

Časopis také uvedl, že ICBC si udržela pozici nejsilnější banky na světě, určené na základě objemu kapitálu, který vlastní. Na druhé místo vyskočila z pátého China Construction Bank, za ní následovaly JPMorgan, Bank of America a HSBC.

Americká banka Wells Fargo se loni stala největší bankou na světě podle tržní hodnoty díky prudkému růstu ceny akcií podpořenému trvalým zvyšováním zisku. Její tržní hodnota činila 275 miliard USD, o 75 miliard USD více než byla tržní hodnota ICBC.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery