Třetina lidí studuje podmínky úvěru nejvýše pět minut, ukázal průzkum | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Třetina lidí studuje podmínky úvěru nejvýše pět minut, ukázal průzkum

ČTK

Třetina lidí studuje obchodní podmínky před podpisem úvěrové smlouvy maximálně pět minut. Ve srovnání s rokem 2014 lidí s tímto přístupem mírně přibylo. Vyplývá to z průzkumu úvěrové společnosti Cofidis mezi více než 500 respondenty. Nejméně obezřetní jsou lidé se základním vzděláním.

 

Klesl také počet lidí, kteří věnují této činnosti zhruba hodinu (32 procent). Lehce ubylo i lidí, kteří nečtou podmínky vůbec (pět procent). Pozitivní je fakt, že více lidí stráví studováním smlouvy alespoň den.

Přestože v průzkumu není v porovnání s výsledky před dvěma lety žádné zásadní zlepšení, určitým příslibem mohou být výsledky nejmladší věkové kategorie. Ve srovnání s ostatními věkovými skupinami dopadli mladí lidé ve věku do 26 let dobře. Necelá čtvrtina z nich věnuje studování podmínek úvěru pouze pět minut, což je proti ostatním výrazně méně. Naopak 30 procent z nich stráví nad smlouvou před jejím podpisem minimálně hodinu.

JPMorgan ušetří, místo 13 zaplatí „jen“ pět miliard dolarů kvůli hypotekám

Protipólem přístupu mladých jsou lidé ve věku okolo 60 let. Maximálně pět minut pročítá obchodní podmínky úvěru 37 procent z nich, což je nejhorší výsledek ze všech věkových skupin a také výrazné zhoršení proti roku 2014, kdy to byla čtvrtina. "Smlouvy jsou napsané často příliš komplikovaně. Právě starší lidé se přitom mohou dostat do problémů například kvůli skrytým poplatkům ve smlouvách," uvedl obchodní a marketingový ředitel Cofidisu Cyril Křůpala.

Podobně jako před dvěma lety dopadli ve srovnání nejhůře lidé se základním vzděláním. Více než 11 procent z nich nečte podmínky úvěrových smluv vůbec, dalších 40 procent jim věnuje maximálně pět minut. Za tak krátkou dobu nezvládne podle Křůpaly prostudovat úvěrovou smlouvu ani odborník. Naopak nejlépe dopadli v průzkumu vysokoškolsky vzdělaní lidé, 40 procent z nich si prochází podmínky úvěru před podpisem smlouvy hodinu a déle.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!