Trumpův přízrak vyhání z Ameriky české investice | E15.cz

Trumpův přízrak vyhání z Ameriky české investice

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Rostoucí šance Donalda Trumpa stát se příštím prezidentem Spojených států znervózňuje i české investory. Velcí hráči z řad domácích podílových fondů i správců majetku se během uplynulých týdnů zbavili části svých investic v zámoří, někteří z nich tak hodlají učinit ještě narychlo během posledních několika předvolebních dnů. 

Důvodem jsou obavy, že vítězství zdánlivého outsidera vyvolá zdrcující reakci finančních trhů. „Dění okolo amerických prezidentských voleb vnímáme jako velmi silný rizikový faktor, Trumpovo vítězství by vedlo ke krátkodobému propadu akciových trhů. V našich fondech jsme snížili váhu amerických akcií, a to zejména ze sektorů citlivých na očekávaný hospodářský růst,“ říká Pavel Hoffman, člen představenstva Investiční kapitálové společnosti Komerční banky, která měla v Česku koncem loňského roku ve správě přes 150 miliard korun majetku.

Část uvolněných peněz míří podle Hoffmana do bezpečnějších vod evropských dluhopisů, ale třeba i do zlata. „Blížící se volby jsme v našich portfoliích již zohlednili na počátku října tohoto roku, kdy jsme redukovali naši pozici v zámoří,“ říká za fondy UniCreditu mluvčí skupiny Petr Plocek, obdobnou taktiku zvolila i Raiffeisen investiční společnost a někteří z obchodníků s cennými papíry.

„Ještě do voleb zvažujeme při správě aktiv omezení pozic v amerických akciích, a to zejména z oborů farmaceutiky a bankovnictví,“ uvádí analytik Cyrrusu Jiří Šimara. Část brokerů zároveň chystá dočasné omezení míry rizika, s jakým klienti obchodují. „Od čtvrtka jsme dočasně zavedli navýšení maržových požadavků na některých investičních nástrojích,“ rozeslala svým obchodujícím klientům e-mail Saxo Bank. 

Obdobný krok nevylučuje ani Patria. Domácí fondy a brokeři následují ve svých obavách zbytek trhu. Spolu s blížícím se termínem voleb se totiž citlivost finančních trhů na očekávaný výsledek zvyšuje. Jen od 25. října, kdy americká FBI ohlásila záměr prošetřit další část korespondence Hillary Clintonové, čímž snížila její předvolební šance ve prospěch Donalda Trumpa, propadl zámořský akciový index SP 500 o 2,5 procenta.

„Vítězství Donalda Trumpa by znamenalo zvýšenou volatilitu na trzích, zájem především o bezpečná aktiva, odliv kapitálu z rozvíjejících se trhů, pokles akciových trhů a růst cen nejkvalitnějších dluhopisů či vzestup cen zlata. V případě vítězství Clintonové by reakce byly opačné,“ vypočítává analytik Komerční banky Miroslav Frayer.


Pavel Drahotský: V den voleb se držte zpátky

Pavel Drahotský Autor: Michael Tomes

Obchodníci, kteří se nebojí riskovat, vidí ve volbách příštího amerického prezidenta zlatý důl. Pro ostatní bude lepší, když se chvíli nebudou dívat, říká šéf české Saxo Bank Pavel Drahotský.

Nakolik je pro finanční trhy hrozbou vítězství Donalda Trumpa?

Vítězství Hillary Clintonové by znamenalo pokračování toho, co trhy znají již roky. Donald Trump je krok do neznáma a minimálně několik týdnů až měsíců by trvalo, než by se obchodníci vrátili. Během toho období by bylo zámoří tak trochu divokou kartou.

Ovlivni volby české investory?

Hlavními riziky jsou nezvládnutí krátkodobých pohybů na finančních trzích při obchodování s využitím úvěru. Stejně tak hrozí, že investoři přecení krátkodobé emoce.

Jak se připravit na výsledek amerických voleb, je lépe se ze zámoří ještě narychlo stáhnout?

Pokud drží investor dlouhodobé portfolio, tak nemá zásadní význam jej měnit, dokud se nezmění dlouhodobé faktory, což zatím není vůbec jasné. Stojí však za zvážení, zda nevyužít krátkodobě příležitosti pro operativní pozici postavenou na opcích. Ať již jako čistě spekulativní nebo jen ve smyslu prostého zajištění.

Jak vidíte návrat na americký trh po volbách, realita může být o poznání méně kontroverzní než předvolební kampaň?

Současná předvolební nejistota trhům nesvědčí. Proto se domnívám, že ať již zvítězí kterýkoliv kandidát, tak obchodníci přenastaví svá portfolia na nová dlouhodobá očekávání velmi rychle. Ať už vyhraje kdokoli, pohyby na trzích se zklidní. Vyplatí se proto vsadit na pokles tržní volatility.

Nakolik jsou americké volby příležitostí ke krátkodobým ziskům?

Pro tradery to budou žně. Jen během volební noci, kdy se budou postupně zpřesňovat výsledky, mohou obchodníci i dvacetkrát obrátit pozice. Šance vydělat budou na akciích, měnovém páru eura s dolarem i dluhopisech. Pro tradery to bude čas zásobit se energetickými drinky. Pro dlouhodobé investory s větší averzí k riziku bude lepší si v době vyhlašování výsledků držet od trhu odstup. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.