ÚOHS: Ruská Sberbank může převzít českou Volksbank CZ | E15.cz

ÚOHS: Ruská Sberbank může převzít českou Volksbank CZ

Volksbank CZ
Volksbank CZ
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil převzetí české Volksbank CZ největší ruskou bankou Sberbank. Rozhodnutí už nabylo právní moci. Sberbank podepsala v září dohodu s rakouským úvěrovým ústavem Österreichische Volksbanken o koupi její východoevropské divize VBI, jejíž je Volksbank CZ součástí. VBI se má pro Sberbank stát odrazovým můstkem pro další expanzi v regionu.

Cena za převzetí východoevropské divize VBI se má pohybovat v rozmezí od 585 do 645 milionů eur (14,3 až 15,8 miliardy korun), v závislosti na výkonu VBI za rok 2011.

Akvizice je druhou největší koupí Sberbank v letošním roce po převzetí makléřské firmy Troika Dialog za jednu miliardu dolarů (17,4 miliardy korun). Majetek Sberbank je více než 310 miliard dolarů a na ruském bankovním trhu má třetinový podíl. Působí rovněž v Kazachstánu, Bělorusku a na Ukrajině a již dříve uvedla, že má zájem o vstup do Turecka a Polska.

Volksbanken kontroluje 51 procent akcií VBI. Po 24,5 procenta akcií vlastní francouzská Banque Populaire Caisse d'Epargne a německá DZ Bank/WGZ Bank.

Volksbanken je čtvrtou největší bankou v Rakousku a letos v červenci neprošla zátěžovými testy evropských bank. Potřebuje tak peníze, aby posílila svoji pozici a mohla splatit státní pomoc v objemu miliard eur, kterou obdržela během finanční krize, napsaly agentury APA a Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah