Úspory v HSBC možná připraví o práci přes 10 tisíc lidí | e15.cz

Úspory v HSBC možná připraví o práci přes 10 tisíc lidí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší evropská banka HSBC by mohla kvůli úsporným opatřením propustit více než 10 tisíc zaměstnanců, což jsou asi tři procenta její celkové pracovní síly. Tvrdí to zdroje televizní stanice Sky News, mluvčí banky v Hongkongu nechtěla informace médií komentovat. HSBC je bankou s globální působností a v celém světě má kolem 330 tisíc lidí.

Televize uvedla, že plán úspor ještě nebyl dokončen, takže není jasný ani přesný počet lidí, kteří budou muset odejít. Pokud k propouštění dojde, zařadí se HSBC po bok dalších globálních bank, které byly nuceny stavy zaměstnanců snížit kvůli horší situaci na trhu. Banky se potýkají s rozkolísanými finančními trhy a celkově nižší ziskovostí.

Nové propouštění dnes oznámila i švýcarská banka Credit Suisse. O práci v ní přijde kolem dvou tisíc lidí, což jsou asi čtyři procenta její pracovní síly. Banka tak reaguje na zhoršení podmínek na trhu, kvůli nimž jí prudce klesl čtvrtletní zisk.

Mezi bankami, které v minulých měsících ohlásily propouštění, jsou také britské finanční domy Standard Chartered a Lloyds, dále americká Goldman Sachs, ale i švýcarská UBS. Všechny doplácejí na růst nákladů a jen slabý růst výnosů.

Například americká banka State Street, která zároveň patří k největším institucionálním investorům na světě, začátkem července oznámila, že sníží počet zaměstnanců ve své technologické divizi asi o 850. Důvodem je opět snaha šetřit.

HSBC už v květnu informovala, že hledá úspory od 2,5 miliardy asi do 3,5 miliardy dolarů (od 42 miliard do téměř 59 miliard korun). Management by chtěl do roku 2013 dosáhnout podílu úspor na nákladech v rozsahu 48 až 52 procent. Banka chce také podrobně analyzovat divizi platebních karet v USA a své retailové bankovnictví omezí pouze na trhy, kde má šanci dosáhnout i významnějšího zisku.

Banka už v červnu zrušila ve Velké Británii zhruba 700 pracovních míst v retailovém bankovnictví. Celkem HSBC v Británii zaměstnává zhruba 55 tisíc lidí.

HSBC funguje v nynější podobě teprve od roku 1990. Kořeny banky nicméně sahají do konce 19. století, kdy banka fungovala jako prominentní finanční ústav k zajištění transakcí mezi Hongkongem a Čínou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery