V Česku jsou pojištěná dvě procenta domácích mazlíčků. Méně než v západní Evropě

Svého domácího mazlíčka má v Česku podle statistik v podstatě každá druhá rodina. Pojištěná jsou pouze dvě procenta zvířat.

Svého domácího mazlíčka má v Česku podle statistik v podstatě každá druhá rodina. Pojištěná jsou pouze dvě procenta zvířat. Zdroj: iStock

Svého domácího mazlíčka má v Česku podle statistik v podstatě každá druhá rodina. Pojištěná jsou pouze dvě procenta zvířat.
Nejčastěji si Češi pojišťují psy. Připadá na ně až 95 procent případů.
Ochota investovat do zdraví kočky je u tuzemských chovatelů obecně nižší než u majitelů psů.
Situace se podle expertů v nejbližší době zřejmě změní, neboť výhody pojištění začínají podle statistik v Česku objevovat především ženy.
5
Fotogalerie

V tuzemsku jsou pojištěná pouze dvě procenta domácích mazlíčků, ve srovnání se západní Evropou tak čeští majitelé psů a koček poměrně výrazně zaostávají. Za veterinární péči přitom běžně zaplatí desítky tisíc korun. Situace se podle expertů v nejbližší době zřejmě změní, neboť výhody pojištění začínají podle statistik v Česku objevovat především ženy. Tvrdí to Jan Moravec, spoluzakladatel společnosti PetExpert, která se na tento druh pojištění specializuje.

Svého domácího mazlíčka má v Česku podle statistik v podstatě každá druhá rodina. V tuzemsku žije přes dva miliony psů a přes jeden milion koček. "Celkově jsou v ČR pojištěna asi dvě procenta domácích mazlíčků," řekl dále ČTK Moravec.

Situace v okolních zemích se podle něho značně liší. Zatímco na Slovensku a v Polsku je tento podíl prakticky nulový, v Německu je to podle jeho odhadu šest procent a v Rakousku tři procenta. Nejvíce pojišťují své domácí mazlíčky v EU Švédové, a to ze 70 procent. Následují Britové, kde je podíl pojištěných domácích zvířat 55 procent.

Nejčastěji lidé v České republice pojišťují psy, a to v 95 procentech. Zbývajících pět procent připadá na kočky. „Ochota investovat do zdraví kočky je obecně nižší než u psů. Náklady proti psovi jsou sice v průměru nižší, ale majitelé koček se častěji mylně domnívají, že pokud mají kočku doma, tak je vůči nemocem imunní,“ uvedl Moravec. Péče o zvíře je pak většinou na zodpovědnosti žen, které řeší tři čtvrtiny sjednaných pojištění.

Pojištění nákladů na veterinární léčbu psa, kočky či fretky nabízí i Česká podnikatelská pojišťovna, která podle mluvčí Renaty Čapkové eviduje pravidelný nárůst v řádu stovek kusů pojistných smluv ročně. Pojištění mazlíčka zajistí pro případ nahodilých událostí, jakým je úraz nebo náhlé onemocnění.

Pojištěné nejsou náklady související s porodem a zmetáním, kosmetickými zákroky a vadami neohrožujícími život. Pojištění se dále nevztahuje na preventivní veterinární prohlídky, očkování, čipování, tetování, dědičné a vrozené vady a podobně.

Náklady na zdravotní péči o psa nebo kočku běžně mohou za celý život zvířete šplhat do stovek tisíc korun. „Pokud máte štěstí a zvíře je celý život zdravé, ročně se budou náklady na zdraví pohybovat v řádu tisíců korun. V tom je zahrnuté očkování, odčervení, antiparazitické obojky, preventivní prohlídky, zubní hygiena. Pokud patříte mezi těch čtyřicet procent, kteří štěstí nemají, budou se náklady na veterináře pohybovat mezi 5000 až 20 tisíci korun ročně. U středního plemene to může být za život až 200 tisíc korun,“ vypočetl Moravec.

Mezi náročnou péči přitom řadí onemocnění rakovinou, ortopedické operace jako luxace pately, ruptura vazů, artritida, jakoukoliv léčbu vyžadující pokročilou diagnostiku magnetickou rezonancí nebo sérií specializovaných laboratorních vyšetření.

„Mezi majiteli panuje naprosto mylná představa, že největší náklady jsou v případě úrazů, ale není tomu tak. Často se do úrovní nad 50 tisíc korun vyšplhají i dermatologické nebo gastro potíže,“ upozornil Moravec.