Vláda navrhuje pro zprostředkovatele pojištění povinné zkoušky | E15.cz

Vláda navrhuje pro zprostředkovatele pojištění povinné zkoušky

Vláda navrhuje pro zprostředkovatele pojištění povinné zkoušky
Ministerstvo financí
• 
ZDROJ: Novák Tomáš/Euro

ČTK

Ministerstvo financí přeložilo k připomínkám novelu zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích, která pro prodejce pojistek zavádí povinnost skládat odborné zkoušky. Návrh předpokládá i zjednodušení a zpřehlednění kategorií zprostředkovatelů pojištění.

Novela ze stávajících pěti nově navrhuje dvě kategorie zprostředkovatelů, a to samostatné zprostředkovatele a vázané zástupce. Samostatný zprostředkovatel bude odpovědný za vlastní činnost a případné způsobené škody. U vázaného zástupce tuto odpovědnost přebírá pojišťovna, zajišťovna nebo právě samostatný zprostředkovatel.

Prodejci pojistek budou podle normy dále prověřovat soukromé zkušebny, které budou dostávat akreditaci u České národní banky. „Vzhledem k současným problémům, které se v distribuci pojištění objevují, se zavádí zcela nový systém prokazování odbornostních požadavků pojišťovacích zprostředkovatelů, jejich zaměstnanců a zaměstnanců pojišťoven a zajišťoven. Ty se budou nově prokazovat výhradně dokladem o absolvování odborné zkoušky,“ uvádí důvodová zpráva.

Norma dále upravuje pravidla jednání se zákazníkem. Cílem je především zlepšení informovanosti o zprostředkovateli a pojistném produktu, který je klientovi nabízen.

Kritika ze strany pojišťoven

Novela je podle MF je z velké části totožná s návrhem vládního zákona, který byl v Poslanecké sněmovně již projednáván ve druhém čtení v roce 2013. Kvůli rozpuštění sněmovny loni v srpnu však nebyl legislativní proces dokončen.

Již tehdy návrh pojišťovny kritizovaly s tím, že nové administrativní povinnosti spojené se zavedením zákona podle nich jen zvýší náklady, ale ne ochranu klienta. Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců pak za pozitiva návrhu považovala sjednocení podmínek pro zprostředkovatele a zaměstnance pojišťoven, kteří jednají s klienty, zjednodušení systému kategorií poradců i zavedení povinné odborné zkoušky. Naopak negativně hodnotila zvýšení administrativních povinností.

Pojištění dle nového občanského zákoníku

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!