Výnosy španělských dluhopisů se blíží kritické hranici

Španělsko

Španělsko Zdroj: profimedia.cz

Výnosy španělských státních dluhopisů dnes dál rostou a u desetiletých obligací se ještě více přiblížily kritické hranici sedmi procent. I přes víkendový slib eurozóny poskytnout pomoc španělským bankám rostou mezi investory obavy z toho, že Madrid ztratí schopnost získávat peníze k refinancování svých dluhů na trhu.

Výnos dluhopisu s desetiletou splatností, který je klíčovým vodítkem pro náklady vlády na obsluhu dluhu, vzrostl o 0,10 procentního bodu na 6,62 procenta a přiblížil se rekordnímu maximu od zavedení eura na 6,8 procenta.

Nepříznivý vývoj tak pokračuje druhým dnem poté, co počáteční euforie z dohody o pomoci španělským bankám v pondělí rychle vyprchala a ceny dluhopisů a akcií začaly opět klesat. Na nové rekordní maximum se dostaly náklady pojištění španělských dluhopisů proti nesplacení.

Spolu se španělskými státními dluhopisy dál klesaly i ceny italských obligací. Výnos desetiletých obligací italské vlády se dostal nad šest procent.

Španělsko v sobotu oznámilo, že požádá eurozónu o finanční pomoc pro svůj bankovní sektor, a ministři financí měnové unie se k tomu vyslovili kladně. K dispozici by pro banky mělo být až 100 miliard eur (2,5 bilionu Kč), zatím ale není jasné, jakou bude mít pomoc formu a z jakého zdroje peníze půjdou.