Zachráněná banka Lloyds se vrátí do soukromých rukou. Vláda chce prodat celý podíl | e15.cz

Zachráněná banka Lloyds se vrátí do soukromých rukou. Vláda chce prodat celý podíl

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Britská vláda je po téměř deseti letech připravena zbavit se všech akcií zachráněné banky Lloyds Banking Group. Návrat banky do soukromých rukou by mohl být dokončen v květnu a bude zlomovým okamžikem pro bankovní sektor napsal Financial Times.

Vládě zůstává v Lloyds podíl téměř dvě procenta. Daňovým poplatníkům již bylo vráceno 20 miliard liber (631,6 miliardy korun) a ministerstvo financí předpokládá, že se mu podaří získat i zbývajících 300 milionů liber vynaložených za záchranu banky v době finanční krize.

Vláda původně vlastnila v bance 27,6 miliardy akcií. Nyní jí zůstává ještě 1,4 miliardy akcií. Analytici očekávají, že prodej by mohl být dokončen do konce května. Úřad pro rozpočtovou odpovědnost v únoru odhadl, že na základě tehdejší ceny akcií by vláda měla na prodeji vydělat 100 milionů liber. Bankéři očekávají, že zisk bude vyšší.

Prodej ukončí jednu z největších finančních výpomocí z doby finanční krize. I když pomoc pro Lloyds se může zdát malá ve srovnání se záchranou jiné britské banky Royal Bank of Scotland (RBS), která stála 46 miliardy liber. Lloyds na počátku krize v roce 2009 nejprve koupila HBOS, kterou tak zachránila před kolapsem, vláda ale pak musela zachránit celou spojenou skupinu.

Lloyds se pod vedením vlády zbavila toxického majetku v objemu miliardy liber a učinila některé změny ve svém podnikání. Za loňský rok se bance podařilo zdvojnásobit zisk na 4,2 miliardy liber, což byl nejvyšší údaj za deset let, a v roce 2015 obnovila výplatu dividendy.

Oživení Lloyds je v kontrastu se stavem RBS. V té vláda stále vlastní podíl 72 procent a je zde jen malá šance na to, že ho prodá v příštích pěti letech. Loni RBS vykázala provozní ztrátu čtyři miliardy liber.

Analytici však také varují před riziky, kterým Lloyds stále čelí. Jsou to hlavně vyšetřování aktivit a bývalých zaměstnanců HBOS. Někteří analytici se obávají také vlivu brexitu. Lloyds má silné napojení na domácí trh a velký dopad na její hospodaření by mohlo mít případné zpomalení ekonomického růstu, zvýšení nezaměstnanosti a slabší poptávka po úvěrech.

Lloyds je také stejně jako konkurence pod tlakem kvůli rekordně nízkým úrokových sazbám, které snižují ziskové marže. Lloyds také čelí rostoucí konkurenci digitálních startupů s nižšími provozními náklady.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah